Операція на серці у першу годину життя: київські кардіохірурги врятували життя новонародженій

Анна Боль журналістка Факти ICTV
Київські кардіологи прооперували дитину у першу годину життя

Вкотре українські лікарі творять дива медицини. Їхні вміння визнають на міжнародному рівні. Київські кардіохірурги прооперували немовля в першу годину життя після народження. Подібні операції вражають.

Операцію зробили у Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії. Породілля приїхала з Молдови, адже місцеві лікарі сказали, що дитина з такою вадою серця просто не виживе.

Але українські фахівці змогли довести інше. В операційній працювала ціла команда лікарів. Вони поспішали, адже треба було якнайшвидше врятувати серце дівчинки з вродженою вадою. Операція тривала кілька годин і закінчилася успішно. 

Феномен операцій з пуповинної крові

Діагноз породіллі, що приїхала з Кишинева, поставили ще на початку вагітності. Лікарі пояснили, що деякі вади серця можна оперувати пізніше, коли дитина зміцніє. Окрім одного випадку — коли не відкривається аортальний клапан. 

— Було виявлено критичний аортальний стеноз. Стан, під час якого клапан аорти, відкривався близько на 10-15% від свого просвіту.

Така дитина, на жаль, не зможе жити без медичної допомоги, — пояснює завідувач відділення перинатальної діагностики Центру дитячої кардіології та кардіохірургії Олександр Тетерин.

Гендиректор Центру кардіології та кардіохірургії Ілля Ємець розповідає, як Україна започаткувала напрям операцій одразу після народження. 

Це була друга дитина у світі, яка була оперована в перші хвилини життя, — заявив він.

Лікар пояснює: жінці зробили кесарив розтин, відрізали пуповину. У цей момент дитина не потребує транспортування, сильних ліків чи реанімації. Оперують одразу, а замість донорської крові використовують пуповинну кров.

Стали першими у світі проводити операції у перші години життя

Ще у 2009 р. Науково-практичним медичним центром дитячої кардіології і кардіохірургії МОЗ України розроблена спеціальна методика оперування дітей із вродженими вадами серця із застосуванням для апарату штучного кровообігу не донорської, а власної пуповинної крові. Породіллям, діткам яких діагностовано складну ваду серця роблять кесарів розтин, а немовля оперують у перші години життя. Вже зробили понад 250 втручань.

Ілля Ємець думав, що війна згорне проект, однак за три роки пацієнток з Молдови та інших країн стало більше, ніж до повномасштабної війни. Війна в Україні не зупиняє жінок, які розуміють, що лише українські медики можуть врятувати їхню дитину. 

— Зараз признали в Європі, в Америці, що ми перші у світі започаткували новий напрям. Це напрям використання пуповинної крові у дитини, яка народиться з критичними вадами. 

Моя власна методика: зберегти все своє. Щодо цієї дитини, то вдалося не використовувати нічого штучного. Стулки, які я зробив, будуть рости.

Породілля Соріна Раду до Києва приїхала спеціально. Українських кардіохірургів їй порадив її лікар-гінеколог, адже знав жінок, яким допомогли київські спеціалісти. Жінка розповідає, що в операційній зрозуміла, що ухвалила правильне рішення щодо приїзду до Києва. Адже лікарі дуже турбувалися про неї та її дитину.

Донька Соріни народилася після однієї з масштабних ракетних атак по Києву. Тому мати назвала її Іонелія, що означає подарунок або благословення. Тепер Соріна мріє приїхати з Іонелією вже до мирного Києва.

Раніше ми розповідали, як українським лікарям довелося витягнути серце, щоб прооперувати та видалити пухлину. Читай про унікальну операцію за посиланням.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.