Щорічний податок на тварин: чи платитимемо за своїх домашніх улюбленців

Ольга Петухова редакторка сайту
податок на тварин існує чи ні

Ввести новий податок на тварин — ця пропозиція, висловлена ​​нібито від імені депутата Верховної Ради Данила Гетманцева — не на жарт схвилювала Мережу.

І хоча за кордоном подібну плату беруть уже десятки (а в деяких країнах — і сотні) років, в умовах війни гроші з родинного бюджету, сплачені за собак, котів, папуг та хом’ячків можуть призвести до непередбачуваних, зокрема й сумних, наслідків.

Що в новині — фейк, і який насправді податок платять за своїх улюбленців у Західній Європі — читай у матеріалі.

Чи фейк пропозиція запровадити податок на свійських тварин

У пості депутата Верховної ради Данила Гетманцева, що з’явився в мережі Х, повідомлялося, що нині народні обранці вивчають закордонний досвід, аби й в Україні запровадити податок та страховку на кішок і собак, а також будь-яку дрібну живність.

Як доводить портал Voxukraine, пост виявився досить грубою підробкою. На це вказують помилки у використанні та написанні українських слів, які навряд чи властиві стилістиці нардепа. А характер цих помилок ясно вказує на російський слід “фейкомьота”.

Проте своєї мети він досяг — порушив інтерес до проблеми, а заразом і явне невдоволення. Тож які саме законодавчі акти щодо розведення та утримання тварин нині прийняті, і чи справді за кордоном сплачують податок на собак та котів? Детальніше про це — далі в матеріалі.

Податок на домашніх тварин: пропонували — і не затвердили

Насправді платити за домашніх тварин депутати пропонували ще сім років тому — у жовтні 2017 року до Верховної Ради України подавали такий законопроект.

Втім, у його творців були добрі цілі: зібрані гроші могли б забезпечити витрати на невідкладну ветеринарну допомогу і створити безбідне життя бездомним хвостатим у притулках, які зазвичай існують на пожертвування жалісливих доброчинників.

Пропонував цей проект також чипувати домашніх собак та котів, заборонити розводити безпородних тварин та займатися з ними жебрацтвом. У 2017 році цей документ не ухвалили.  

Нині, в умовах війни, проблема безпритульних тварин набуває ще трагічнішого забарвлення: сотні колишніх улюбленців стають безхатченками й потрапляють у притулки, під опіку волонтерів. Це в найкращому випадку. Ці притулки не фінансуються державою, тому величезна проблема залишається.

Податок на домашніх улюбленців за кордоном

Традиція платити за домашніх тварин у Західній Європі, США та Канаді дуже давня. Не вдаючись в історію, скажімо лише, що нині у Польщі, Німеччині, Австрії, Нідерландах, Франції власники домашніх улюбленців зобов’язані сплачувати за них податок, причому чималий.

Утриматися від нього досить складно: наприклад, у Німеччині за це покарають штрафом у десятки тисяч євро.

Портал Epochtimes зібрав свіжу інформацію про суми податку на тварин у Західній Європі. І вони вражають: до бюджету Німеччини у 2023 році власники собак перерахували 421 мільйон євро.

Зауважимо лише, що німці більше, ніж інші народи в Європі, люблять собак, їх у німецьких родинах проживає майже 11 мільйонів. За статистикою, ще десять років тому тварин було вдвічі менше. 

Цікаво, що німецькі муніципалітети самі встановлюють планку на податок, тож ціна питання в кожному регіоні різна. От, до прикладу, суми податку на домашніх тварин (на один рік) у містах Німеччини:

  • у Берліні — 120 євро на рік;
  • у Бремені — 150 євро на рік;
  • У Франкфурті — 102 євро, але за ротвейлера, американського бульдога або пітбуля платять до 900 євро на рік;
  • у Нюрнберзі за бійцівського собаку віддають 1 056 євро на рік.

Окрім податку, власники собак мають отримати ліцензію на право володіння ними. Загалом, Німеччина першою серед усіх країн ввела і законодавчо закріпила норми захисту прав тварин.

А введення величезних штрафів за відмову від улюбленця або через жорстоке поводження з ним, на думку законодавців, мало виховати відповідальних власників, які в жодному разі не викинуть свого улюбленця на вулицю, і не перетворять його на безхатченка.

До речі, подібна практика існує й у Швейцарії, але там на кожного собаку ще й заводять паспорт з фотокарткою, інформацією про мікрочіп й та про усі його щеплення. Суми податку тут нагадують німецькі — у середньому 100-200 франків на рік.

Щодо нашої найближчої сусідки Польщі, то там податок на тварин був введений іще у 1991 році. Його сплачують на рахунок місцевого бюджету у розмірі близько 125 злотих на рік. До того ж від сплати податку звільняються люди з інвалідністю, особи, старші 65 років, самотні домовласники тощо.

Чи стане у пригоді в Україні досвід Західноєвропейських країн — навіть фахівці не визначились остаточно, адже явні плюси тут врівноважуються не менш відвертими мінусами. Та, здається, поки що це питання не стоїть на порядку денному.

Як ти вважаєш, Україна pet-friendly чи…ні? Читай більше про долю безпритульних собак і права пет-перентів в Україні.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!

Категорії: Стиль життя