Географічний центр Європи — символічна точка, рівновіддалена від усіх її краєчків. Вичислити її досить непросто, адже територія Європи — зовсім не коло, вона має доволі складні контури. Однак, така точка насправді існує, ба більше — розташована в Україні, на Закарпатті. Як знайти географічний центр Європи на карті, про його координати та прикмети місця — читай у матеріалі.
Географічний центр Європи: де розташований
Наприкінці 19 століття, коли Закарпаття перебувало у складі Австро-Угорщини, по території нинішнього Рахівського району вирішили прокласти залізницю Рахів-Сигет. Під час геодезичних вимірів інженери визначили, що десь поруч розташований географічний центр Європи.
Для більш детального аналізу викликали вчених із Відня. Після ретельних повторних перевірок символічну точку позначили монументальним геодезичним знаком — встановили бетонну стелу.
Вона має вигляд зрізаної чотиригранної піраміди з написом латинською мовою, яка у перекладі академіка М.Тарасова звучить так: Постійне точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним апаратом, що виготовлений в Австрії та Угорщині, зі шкалою меридіанів і паралелей, установлений тут Центр Європи 1887.
Пам’ятний знак можна побачити й нині, він стоїть на території села Ділове, біля дороги, що з’єднує Мукачево і Рогатин. Координати географічного центра Європи: 47° 56’3″ північні широти й 24° 11’30” східної довготи.
Знак вистояв дві світових війни, і лишився неушкодженим. Зараз внизу під ним є знакова кнопочка, яка саме й символізує точку центра Європи. Кажуть, якщо доторкнутися до неї, неодмінно вирушиш мандрами Європою.
У 1977 році стару стелу доповнили іще одним пам’ятником, створеним за проектом архітектора С.С. Козурака. Це стела заввишки 7,2 м, лінії якої уособлюють чотири сторони світу.
Десятиліттями в Ділове приїжджають туристи, і мандри варті того: село радує мальовничими краєвидами, і якщо поталанить з погодою, можна помилуватися панорамою Карпатських гір та Ялинським водоспадом.
Піднятися на Піп Іван — найвищу вершину Чорногірського хребта — можна просто з Ділового, але спочатку варто зареєструватися на місцевій прикордонній заставі, адже поруч — кордон із Румунією.
Любителям давнини буде цікаво пройтися селом і оглянути будівлі чотирьох старих церков та зазирнути у затишний музей, де можна зігрітися і побачити гуцульське вбрання та побутові речі.
А також завітати до сувенірного ринку та скуштувати домашнього вина чи місцевих смаколиків.
Географічний центр Європи — існують варіанти
Проте не дивуйся, якщо подорожуючи європейськими країнами, ти побачиш інші знаки центру Європи. Насправді єдиної методики визначення цієї точки немає, тож вчені застосовують різні способи вимірювання. Хтось вписував найменше можливе коло в територію Європи й саме так визначав її центр. А дехто — навпаки, враховував навіть найменші острівки Ірландії. Так центр потрапляв у точки, віддалені між собою на сотні кілометрів.
Інші географічні центри Європи та пам’ятні знаки на них можна побачити:
- Польща, у місті Суховоля;
- Словаччина, місто Кремниця;
- Литва, село Пурнушкес;
- Угорщина, село Тайа;
- Білорусь, біля міста Полоцька;
- Естонія, острів Сааремаа.
А ще — неодмінно почитай про відпочинок у Карпатах: ми підготували тобі путівник для приголомшливої подорожі восени.
Фото Олени Макаренко та з сайту Карпатського біосферного заповідника.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.