Глобальне потепління — це одна з найбільших екологічних проблем за останнє століття. Цей процес відбувається поступово, однак учені вже передрікають негативні наслідки для планети.
Зростання середньорічних температур, зумовлене збільшенням концентрації парникових газів у атмосфері, призводить до радикальних змін у кліматичних умовах.
Тож недаремно екологи по всьому світові б’ють на сполох та закликають берегти Землю, поки це ще можливо. У цьому матеріалі ми розглянемо:
- що таке глобальне потепління та чим воно небезпечне;
- яким чином зміна клімату впливає на льодовики;
- які прогнози науковці дають щодо майбутнього нашої планети;
- які заходи вже реалізуються для мінімізації негативного впливу;
- як люди можуть допомогти врятувати Землю від глобального потепління.
Що таке глобальне потепління
Глобальне потепління, згідно з визначенням NASA — це процес нагрівання поверхні нашої планети протягом тривалого часу. Воно спостерігається приблизно з середини XIX століття через діяльність людини. Зокрема, це відбувається через спалювання викопного палива. Як наслідок, збільшується рівень парникових газів, які утримують тепло в атмосфері Землі та підвищують її температуру.
Відповідно до оцінки учених, від доіндустріального періоду й донині людська діяльність підвищила глобальну середню температуру планети на 1,5°C.
Як пояснюють у NASA, така тенденція до зростання температури є результатом діяльності людей починаючи з 50-х років минулого століття, і яка розвивається й досі з безпрецедентною швидкістю.
Причини глобального потепління
Основною причиною глобального потепління на планеті є парниковий ефект. У Єврокомісії пояснюють, деякі гази в атмосфері Землі, такі як вуглекислий газ та метан, діють приблизно, як скло у теплиці.
Вони утримують тепло Сонця в атмосфері, не дозволяючи йому випромінюватися назад у космос. Це утримання тепла власне й призводить до глобального потепління.
Варто зазначити, що чимала кількість цих парникових газів утворюється у природі. Однак діяльність людини збільшує концентрацію деяких із них в атмосфері. Зокрема, йдеться про викиди:
- вуглекислого газу (CO2);
- метану;
- закису азоту;
- фторованих газів.
Вуглекислий газ є найбільшою причиною глобального потепління у світі й утворюється він внаслідок людської діяльності.
До 2020 року його концентрація в атмосфері зросла на 48% порівняно з доіндустріальним рівнем. Інші викиди також спричиняють парниковий ефект, однак у менших об’ємах.
А якби не людина, на скільки природним шляхом підвищилася б температура? Порівняно з людським виробництвом, природні чинники, такі як радіація чи вулканічна активність, суттєво менше впливають на збільшення середньої температури.
Вони змінили температуру у світі менш ніж на 0,1°C у період між 1890 і 2010 роками.
Танення льодовиків: яка нині з ними ситуація
У The European Space Agency протягом останнього десятиліття спостерігали за таненням льодовиків за допомогою європейського космічного апарату CryoSat, та у 2023 році поділилися результатами.
Учені заявили, що лише за період з 2010 по 2020 роки кількість льодовиків у всьому світі зменшилася на 2%. Говорячи у цифрах, то це приблизно 2720 гігатонн льоду, що є колосально великим показником.
Також, відповідно до цього дослідження, 89% танення льодовиків зумовлені підвищенням температури повітря на Землі.
Однак далеко не всім зрозуміло, в чому важливість льоду для людей. Передусім, льодовики є на усіх континентах, окрім Австралії. Вони виступають життєво важливим джерелом прісної води. Наприклад, гірські льодовики Азії забезпечують водою понад 1,3 мільярда людей. Вони також мають значний вплив на такі індустрії, як гідроенергетика.
Окрім того, танення льодовиків може призвести до затоплення міст по всьому світові.
На додаток, танення льоду з льодовиків значно більше сприяє підвищенню рівня моря, ніж втрата льоду з будь-якого з гігантських крижаних покривів Гренландії та Антарктиди.
Чого нам очікувати — що кажуть науковці
Насправді нині ситуація не дуже хороша. Наразі температура повітря через людську діяльність зростає надто швидко.
Як розповідають у Європейській комісії, якщо середня температура планети збільшиться на +2°C, порівняно з доіндустріальним періодом, це матиме дуже негативний вплив на природу, здоров’я людей та навколишнє середовище. Зокрема, набагато більший ризик небезпечних і, можливо, катастрофічних змін у глобальному середовищі.
Тож у 2015 році міжнародне товариство підписало Паризьку кліматичну угоду, однією з ключових цілей якої було обмеження зростання температури до +1,5°C порівняно з доіндустріальним рівнем. Станом на 26 липня 2016 року, угоду підписали 177 країн та Європейський Союз.
Однак, за останніми даними кліматичної служби ЄС, за 2023 рік внаслідок глобального потепління вперше було перевищено позначку +1,5°C протягом усього року. Тобто середня температура протягом 2023 року була на 1,5°C вищою, аніж у середині-кінці ХІХ століття.
Чому важливо зберегти підвищення середньої температури на рівні 1,5°C
Важливо розуміти, що чим більше підвищується середня температура повітря на планеті — тим сильніші та фатальніші наслідки можуть бути. Про це розповіли у спеціальній доповіді IPCC.
Нині науковці точно не можуть сказати, як поводитиме себе планета, якщо середня температура збільшиться на 2°C, порівняно з доіндустріальним періодом. Але можливі такі проблеми.
- Екстремально спекотні дні стануть у середньому на 4°C теплішими у помірних широтах. При глобальному потеплінні на 1,5°C цей показник становитиме 3°C.
- Рівень моря підніметься на додаткові 0,1 метра порівняно із прогнозом потепління на 1,5°C. Як наслідок, буде більший ризик повеней для 10 мільйонів людей.
- Понад 99% коралових рифів буде втрачено, в той час, як при потеплінні на 1,5°C прогнозується втрата 70-90%.
- Удвічі більше видів рослин та хребетних тварин житимуть у несприятливих кліматичних умовах.
- Якщо середньоглобальна температура підвищиться більше ніж на 1,5°C, то до 2050 року значно збільшиться кількість людей, які зазнають негативного впливу кліматичних змін. Приміром, це можуть бути екстремальні погодні умови, такі як спека, повені та посухи.
Згідно з даними IPCC, орієнтовно від 3,3 до 3,6 мільярда людей дуже вразливі до зміни клімату.
Очікується, що найбільше постраждають люди, які живуть у бідних країнах, оскільки вони мають менше можливостей та ресурсів адаптуватися до нових умов.
Як кожен може допомогти врятувати Землю
Звісно, що серйозні зміни мають робитися на державному рівні або ж серед великих компаній. Однак не варто забувати, що зміни починаються з кожного з нас, і кожна людина здатна внести свій внесок в екологію. Приміром, ти можеш:
- менше літати літаком;
- використовувати менше електроенергії;
- саджати дерева;
- встановити відновлювані джерела енергії, приміром, сонячні панелі;
- покращити теплоізоляцію та енергоефективність у своїй оселі;
- змінити авто на електромобіль;
- відмовитись від авто або ж раціонально ним користуватись;
- сортувати сміття;
- їсти менше червоного м’яса.
Раніше ми розповідали про забруднення світових вод небезпечними хімікатами, яке досягло критичної позначки.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.