Медичний туризм стає дедалі популярнішим як в Україні, так і за кордоном. Задля лікування хвороб українці вирушають далеко від домівки. Проте й більшість іноземців через відсутність медичного страхування та високі ціни шукають альтернативні варіанти для отримання послуг за межами своєї країни.
Чому склалася така тенденція? Редакція сайту Вікна-новини поспілкувалася з провідними експертами у сфері медичного туризму Віолеттою Янишевською та Олександром Бабляком.
Сьогодні дізнаєшся про ключові проблеми та перспективи галузі, чому медичний туризм має попит серед українців та іноземців.
Медичний туризм: як тлумачити поняття
Суть медичного туризму багатогранна. Щоб її осягнути та зрозуміти, потрібно самостійно досліджувати цю галузь, аналізувати, наскільки є ефективним лікування в Україні та за кордоном.
Президентка Української Асоціації Медичного Туризму Віолетта Янишевська зазначила, що медичний туризм — це тимчасова міграція людей з метою лікування як всередині країни, так і поза її межами. Також експертка додала: у багатьох країнах світу ця галузь вважається одним із локомотивів розвитку медичної сфери.
Медичний туризм не робить одна людина. Для цього якийсь певний напрям у галузі має вийти на стабільно середньо-високий рівень, який буде позитивно відрізнятися від інших країн-сусідів.
Про це повідомив Олександр Бабляк, керівник кардіохірургії ММ Добробут.
Виклики та переваги галузі
Сусідні європейські країни здатні гідно конкурувати з Україною щодо лікування пацієнтів, бо пропонують кращу ціну, досвід, швидку та зрозумілу логістику.
За словами Віолетти Янишевської, під час повномасштабного вторгнення лікування в Україні для іноземців пов’язано з суцільними “квестами” — відсутністю швидкої логістики, повним припиненням авіасполучення, обмеженням по логістичних шляхах до багатьох регіонів.
Попри це іноземні гості цікавляться досвідом українських лікарів. Для них найважливішим є питання безпеки. Саме тому зараз багато медичних закладів відкривають свої філії на безпечних територіях на Західній Україні або за кордоном для лікування іноземців.
Реабілітаційні центри України зараз надають свої послуги пораненим військовим та цивільним громадянам нашої країни, формуючи внутрішній медично-оздоровчий туризм.
Віолетта Янишевська впевнена, що після нашої перемоги цей великий досвід в реабілітації, зокрема фізичній та психосоціальній, буде приваблювати тисячі іноземних пацієнтів.
— Які фактори впливають на рішення медичного туриста?
— Експертність, досвід лікарів, інновації у медицині, отримання швидкої допомоги, наявність тих методів та методик лікування та оздоровлення, які відсутні або недоступні у країні перебування.
— Чи вдасться у майбутньому вивести галузь реабілітації як одного з основних напрямів в’їзного медичного туризму в Україні на новий рівень?
— Безсумнівно! Ми маємо продовжувати впроваджувати найкращі реабілітаційні методики, інноваційне реабілітаційне обладнання, сучасне протезування, особливо “розумні” біонічні протези, 3D технології у медицині.
Популярні напрямки медичного туризму
В’їзний медичний туризм має такі основні напрями як офтальмологія, стоматологія, екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), клітинна терапія, пластична хірургія, військова медицина.
Кардіохірургія та пластичні операції мають популярність серед українців за кордоном.
Мені відомо, що здебільшого українці оперуються у Польщі. Але цього року я прооперував британця, який попри війну приїхав в Україну саме задля мініінвазивної операції, — зазначив Олександр Бабляк.
Кардіохірургія
Саме через впровадження інновацій у різних країнах та підвищення відсотка проведення специфічних та складних операцій люди обирають лікування за кордоном.
Іспанія є моделлю для нашої медицини. У цій країні кардіохірургія фінансово доступна для громадян, бо спонсорується із загальних податків. Пацієнтам не потрібно купувати нічого додаткового для лікування.
Олександр Бабляк впевнений, що найсуттєвішою особливістю європейської медицини є питання черг.
У Каталонії, Барселона (з кращим фінансуванням), черга — кілька тижнів. У менш багатих регіонах — декілька місяців, — повідомив кардіохірург.
Але питання черги не стосується пацієнтів, яким потрібна швидка допомога. Вони завжди отримають лікування якнайшвидше, безоплатно та у повному обсязі.
Українські лікарі запроваджують власні методики та діляться ними з колегами за кордоном. Однією з таких розробок є мініінвазивне коронарне шунтування.
— У чому особливість нової методики у світі кардіохірургії?
— Якщо потрібно проводити коронарне шунтування, то тепер його можна провести мініінвазивно (через невеликий розріз між ребрами) у кожного пацієнта, незалежно від віку, ваги, супутніх захворювань, кількості шунтів і раніше перенесених інфарктів.
Саме Олександр Бабляк розробив цю унікальну методику. Автор додав: тепер курс розвернувся на 180 градусів та у 98% випадках є можливість прооперуватися мініінвазивно, не розрізаючи грудину.
Як розвинута кардіохірургія у провідних країнах світу
У Туреччині медицина є надзвичайно конкурентною. Зараз держава збільшує вимоги до кардіохірургічних програм. Усе це відбувається через те, що неможливо забезпечити якість, якщо виконується менше ніж 50 операцій на рік. Інколи через гонитву за пацієнтами стаються клінічні прорахунки.
У Австрії цікавим є те, що під час зимового туризму 30% клієнтів кардіохірургічної клініки в Інсбруку — іноземці.
Коли в Австрії рівень кардіохірургії стабільно тримається середньо-високим, як для Європи, то в Туреччині отримаєш дуже різний досвід, — впевнений Олександр Бабляк.
Експерт зауважив: найчастіше звернення — не травма серця, а розшарування аорти (гострий розрив аорти). Головними причинами є перенавантаження, вживання алкоголю та підйом артеріального тиску.
В Україні кардіохірургія також перебуває на високому рівні. Останнім часом лікарі проводять операції з трансплантації серця та комплексу серце-легені. Щороку успіх у сфері кардіохірургії складає понад 99%, завдяки інноваційним підходам та досвіду медиків.
За даними платформи Bookimed, середня вартість лікування хвороб серця становить 8 663 долари.
Пластична хірургія
Напрямки естетичної медицини та пластичної хірургії мають попит в українських та іноземних пацієнтів. Якщо до повномасштабного вторгнення вартість послуг в Україні майже не відрізнялася від закордонної, то зараз ціни на послуги зменшилися на 20-30%.
Медицина — складне психологічне поле
Наші лікарі виїжджають за кордон з навчальною метою. Відвідавши різні університетські клініки, вони переймають досвід у лікуванні складних хвороб від іноземних спеціалістів. Для них важливо створювати імідж України, беручи приклад з країн з розвинутими напрямами високоспеціалізованої медицини.
Ми маємо швидко перемогти, з найменшими руйнуваннями інфраструктури, зокрема у медичній сфері, зберегти та повернути в Україну медичний персонал, який вже виїхав, — наголосила Віолетта Янишевська.
Також експертка додала: лише тоді ми зможемо говорити про відновлення медичного та оздоровчого туризму.
Через розвиток сучасних технологій українці вже мають змогу отримати якісні медичні послуги. Завдяки програмі TeleHelp Ukraine кожен може записатися до лікаря онлайн.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.