Парвовірусний ентерит — це серйозна загроза для здоров’я собак, а особливо щенят, яка може призвести до високої смертності без своєчасного та належного лікування.
Це гостре вірусне захворювання атакує життєво важливі системи організму тварини, викликаючи широкий спектр симптомів, що навіть можуть загрожувати життю домашнього улюбленця. Оскільки парвовірусний ентерит дуже стійкий у навколишньому середовищі та легко передається між тваринами, важливо розуміти більше про це захворювання: причини його появи, симптоми, а також методи лікування та профілактики. Усе це є критично важливим для всіх власників домашніх улюбленців.
Детальніше про це захворювання чотирилапих розповіли у Держспоживслужбі.
Парвовірусний ентерит у собак — що це
Парвовірусний ентерит є одним із найбільш заразних вірусних захворювань серед собак і особливо небезпечним для щенят.
Це гостра інфекція, що атакує лімфоїдну тканину, міокард та епітелій, викликаючи важкі симптоми, і без належного лікування може потенційно закінчитися летально.
Причини появи
Захворювання спричинене вірусом, стійким до факторів навколишнього середовища, здатним зберігати життєздатність у різних умовах — від високих температур до мінусових.
У виданні The spruce pets до причин появи ентериту у собак зараховують:
Токсичні речовини. Споживання токсичних матеріалів, таких як хімічні мийні засоби, отруйні рослини або харчові продукти, які зіпсувалися чи містять токсини, може спровокувати розвиток ентериту у собак. Аналогічну реакцію можуть викликати також нові лікарські препарати, які собака раніше не приймав.
Інфекції та захворювання. Ентерит може бути результатом бактеріальної, вірусної чи паразитарної інфекції. Наприклад, бактерії, як-от сальмонела, часто призводять до порушень роботи шлунково-кишкового тракту. Також ентерит можуть спричиняти онкологічні захворювання кишківника.
Кишкова непрохідність. Якщо собака їсть щось, що може заблокувати або подразнити тонкий кишківник — це також може викликати запалення та розвиток ентериту.
Стрес. Сильний страх, стрес або занепокоєння теж можуть бути причинами ентериту у собак. Зазвичай це веде до запалення тонкої та товстої кишки та провокує ентероколіт.
Симптоми
У Держспоживслужбі пояснюють, що симптоми парвовірусного ентериту можуть проявлятися як в ентеритній, так і в міокардитній формі. В ентеритній формі у тварини спостерігається відмова від їжі, депресія, незначне підвищення температури на 2-7 добу після інфікування.
Через 3-24 години ці симптоми швидко переростають у блювоту та пронос з домішками крові, сірого або жовто-сірого кольору та різким і специфічним запахом.
У собаки при зневодненні починає знижуватися температура тіла, а зі сторони серцево-судинної системи спостерігається тахікардія та недостатнє наповнення пульсу.
Ще одним характерним симптомом даного захворювання є лейкопенія — зниження кількості лейкоцитів в одиниці об’єму крові. Загалом перебіг хвороби, як правило, триває 4-5 днів, а у критичних випадках — 3-4 дні.
Міокардитна форма більш типова для щенят віком 3-7 тижнів. Вона проявляється через симптоми асфіксії, загальної інтоксикації та голосного стогнання. Більшість з них гинуть.
У собак старшого віку міокардитна форма перебігає з меншою інтенсивністю. Водночас ця форма парвовірусного ентериту має симптоми аритмії, тахікардії, спостерігається блідість та ціаноз слизових оболонок.
Лікування має на меті підтримувати життєво важливі функції організму, зокрема протягом перших чотирьох днів від початку захворювання, і має включати як етіотропну, так і симптоматичну терапію.
Парвовірусний ентерит: лікування
Передусім, хочемо наголосити, що при перших симптомах хвороби у домашніх улюбленців необхідно негайно звернутися до ветеринара, який встановить діагноз та назначить правильне лікування хвороби.
Лікування парвовірусного ентериту у собак вимагає комплексного підходу. Основним завданням є блокування вірусу в організмі. Для цього застосовують спеціальні ліки, такі як гіперімунні сироватки та імуноглобуліни, які вводять внутрішньом’язово.
Також важливу роль відіграють інтерферони та інтерфероногени, наприклад, кинорон та кониверикс. Вони допомагають організму тварини боротися з вірусом.
Для стимуляції імунної системи собаки призначають імуностимулятори, такі як В-активін чи тимоген. Якщо у тварини спостерігається сильне блювання, ветеринари рекомендують протиблювотні та антигістамінні препарати, приміром, церукал, супрастин.
Дуже важливо запобігти дегідратації, тому щодня собакам вводять розчини з необхідними іонами: калій, натрій, кальцій. Ці розчини, зазвичай, вводять внутрішньовенно. Також для посилення антитоксичної дії вони можуть містити додаткові компоненти, такі як гемодез чи/та глютамінову кислоту.
У деяких випадках, щоб знизити всмоктування токсинів з кишківника, собаці роблять очисні клізми. Для зниження імунної реакції можуть бути використані кортикостероїди, наприклад, дексаметазон.
Якщо хвороба також зачепила серцево-судинну систему, лікування також включає препарати, які стимулюють роботу серця.
Профілактика хвороби
Найкращий спосіб захистити тварину — специфічна профілактика за допомогою вакцинації. Вакцини проти парвовірусу вводяться згідно з графіком, починаючи з 12-14 тижнів життя щеняти, із подальшою щорічною ревакцинацією.
Також важливо ізолювати хворих тварин та проводити дезінфекцію приміщень, де вони перебували, для запобігання поширенню вірусу.
Прогноз для собак з ентеритом
Як розповідають на сайті The spruce pets, багато собак зазвичай одужують від ентериту протягом декількох днів, якщо їх лікують належним чином. Проте в тяжких випадках одужання може тривати довше.
Також собаки, що стикаються з інтенсивним зневодненням через ентерит, мають високий ризик летального результату, що робить нагальною потребу в гідратаційній терапії.
Без належного лікування ентерит може перейти в більш серйозний стан, відомий як синдром гострої геморагічної діареї (СГГД), що представляє ще більшу загрозу для здоров’я тварини.
Бережіть своїх домашніх улюбленців! Раніше ми розповідали, чи можна собакам їсти виноград та у чому криється небезпека.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.