Переведення годинників: чи впливає на здоров’я та як звикнути до зміни часу

Анастасія Жиденко редакторка сайту
зміна часу

Більшість людей важко переживають сезонне переведення годинників. Організм звикає до певного ритму життя, тому різкі зміни у часі можуть повпливати на роботу тіла та навіть мозку.

Чому зменшення сонячного дня зазвичай спричиняє хаос у нашому біологічному годиннику.

Як функціонує наш біологічний годинник

У гіпоталамусі нашого мозку є головний годинник, який отримує сигнали безпосередньо від наших очей. Саме так наш організм встановлює період добового циклу, який триває 24 години.

У нашому мозку починає працювати шишкоподібна залоза, що вивільняє більше мелатоніну. Уночі рівень хімічної речовини в організмі зростає. Унаслідок, маємо глибокий сон. Проте під час ранкового пробудження кількість мелатоніну поступово зменшується. Через це гормон норадреналін разом з іншими хімічними речовинами “вмикає світло” у мозку.

Зміна світлового дня — швидкий перетин кількох часових поясів

Зміна світлового дня дійсно може спричинити хаос у твоєму внутрішньому годиннику.

Коли ти подорожуєш через десять часових поясів (наприклад, від Сан-Франциско до Стамбула), твій внутрішній годинник стає роздратованим.

Про це зазначив професор Університету Каліфорнії Михайло Мерзеніч.

Людина починає плутатися, ніч та день міняються місцями. Наша поведінка не відповідає рівню хімічних речовин у мозку, які впливають на нашу пильність і настрій. Певний стан людини називається джетлагом або десинхронозом. Головними його симптомами є:

  1. Різка зміна настрою.
  2. Проблеми зі шлунком.
  3. Труднощі з когнітивними функціями (концентрація уваги, пам’ять).
  4. Безсоння.

Якщо людина повільно подорожує на далекі відстані (наприклад, на лайнері), вона зможе швидко налаштувати свої циркадні ритми. 

Як звикнути до різкої зміни часу

Під час переведення механічного годинника ми маємо піклуватися й про біологічний. Цей процес викликає у деяких людей роздратування, проте нашому розуму та тілу треба звикнути до змін.

Щоб не стикатися з проблемами, підготуйся заздалегідь. Ти можеш самостійно змінювати час, коли відчуваєш світло або темряву (одягати сонцезахисні окуляри). Саме це допоможе шишкоподібній залозі поступово підлаштуватися під час сну до часового поясу.

Читай, як переведення годинника впливає на здоров’я.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!

Категорії: Стиль життя
Теги: Здоров'я