Інклюзія в дії: як занедбана бібліотека стала Сенсотекою для навчання

Вікторія Мельник журналістка сайту
Інклюзія в дії: як занедбана бібліотека стала Сенсотекою для навчання

Ставати відкритими та робити простір навколо інклюзивним — одне із головних завдань для українського суспільства наразі. Адже на фронті чи навіть у цивільних містах через поранення чимало українців отримують інвалідність.

Зокрема, це повна або часткова втрата зору. Люди, стикаючись з цим, не можуть продовжувати звичне життя через непристосованість простору до реалій.

У Львові вже пʼятий рік працює соціальна Сенсотека — інклюзивний простір, який колись був занедбаною бібліотекою. Нині його очолює Андрій Станько, який втратив зір у дитинстві. Про важливу соціальну ініціативу та що можна робити у Сенсотеці, розповіли у виданні ШоТам. Ми переповідаємо найцікавіше.

Сенсотека у Львові — інклюзивний простір для незрячих людей

Сенсотека працює з 2020 року. Цього року її керівником став Андрій Станько — він втратив зір у дитинстві й щоб бути самостійним та без проблем виконувати прості речі, чоловік одним із перших освоїв озвучені телефони.

Наразі людство вже знайоме з озвученими тонометрами, глюкометрами, годинниками — а поза межами дому ми зустрічаємо озвучені світлофори.

Андрій приходить у Сенсотеку двічі на тиждень, щоб навчати інших незрячих користуватися технікою.

— Через війну багато військових втратили зір. Також люди можуть його втратити через стрес, якого зараз так багато. Тому їм треба навчитись користуватися технікою, аби бути самостійними. І я з цим допомагаю, адже сам усе пройшов і розумію, наскільки це спрощує життя, — пояснює він.

Сенсотека — повністю інклюзивний простір. На вході людині з порушеннями зору допоможе метроном, який спеціальним сигналом попереджає про перешкоди. Всередині простір має тактильну плитку, яка допомагає незрячим орієнтуватися.

Тут також можна почитати книги — у Сенсотеці друкують книги шрифтом Брайля, а ті, хто мають порушення зору, можуть прочитати звичайні книги з допомогою відеозбільшувача.

Розвиток Сенсотеки

Більшість відвідувачів Сенсотеки — люди з інвалідністю, які втратили зір чи слух, на кріслах колісних, з ДЦП чи розладом аутичного спектра, порушенням опорно-рухового апарату чи ментальними порушеннями.

Тут не лише навчають користуватися технікою чи дають змогу читати — простір підтримує всі ініціативи.

Наприклад, на базі Сенсотеки молодь з розладами аутичного спектра створила театр тіней Крила. Тут щотижня проводять репетиції, а раз на півроку — вистави. Інколи премʼєри відбуваються й по місцевих театрах чи навіть за кордоном.

Тут також проводять соціальні дні народження та майстеркласи — витрати на себе бере простір.

Раніше ми розповідали тобі, які додатки та програми допомагають людям з порушеннями зору та слуху.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.