За неї саджали й карали — як Різдвяна зірка відроджує традиції українського свята

Вікторія Мельник журналістка сайту
Різдвяна зірка

Росіяни десятками років знищували українську культуру та наші традиції свят. Чи не найбільше страждало Різдво — християнське свято, яке у Радянському Союзі забороняли, а вірян — переслідували та репресували.

Нині ж українці змогли відвоювати своє Різдво — вже другий рік країна офіційно зустрічає народження Христа 25 грудня. Окрім цього, повернення до коренів звичаїв відбувається й в атрибутах свята: українці ставлять у домівках дідухи, роблять павуків та різдвяні звізди.

Що це за прикраса — різдвяна зірка, для чого її роблять та яка історія звізди: про це виданню ШоТам розповіла дослідниця Юлія Гризлюк, яка разом зі своїм татом Михайлом Швецем створили майстерню відновлення звізд на Львівщині.

Різдвяна зірка: що це за прикраса та яка її історія

Різдвяна зірка, або її ще називають Звізда, Вертеп — це традиційний символ Різдва Христового, що знаменує Вифлеємську зірку. З зіркою ходять колядувати на Різдво.

Юлія почала займатися відтворенням звізд цілком випадково. Жінка викладає основи християнського віровчення для школярів, і якось їм для спільної коляди потрібно було виготовити таку зірку.

Тоді вона згадала, що у дитинстві прабабця, гортаючи сімейний фотоальбом, показувала знімок, на якому стояли четверо хлопців з такою великою зіркою. Люди на фото не були з родини Юлії, а місце, де робили знімок — село Мацьковичі, що тепер є територією Польщі.

Жителів села переселили в межах операції Вісла. Серед них була й прабабуся Юлії.

Так батько Юлії відтворив ту зірку з фото. Вона стала сімейною реліквією, з якою не раз ходили на коляди.

Спочатку цього захоплення ніхто не розумів, а на батька з донькою дивилися, як на диваків. Люди питали, нащо воно Юлії.

— А потім якось переосмислила: та це ж культура, традиція, за зірки й до в’язниці садили, як за вишиванки. Старі люди говорили, що коли хотіли зі звіздою поколядувати, то брали її в якусь торбинку, ріжки розбирали, заходили до родичів і складали все, щоб звізда колядувала, — пояснює дослідниця.

Зрештою, батько запропонував робити щось іще, окрім мацьківської зірки. А Юлія саме зібрала кілька прикладів з фото. Так вони виготовили цілу колекцію різдвяних звізд.

Коли мене запрошують розказати про різдвяну зірку, я завжди говорю, що вона в нас від Сяну до Дону. Це справді так — у моїй колекції близько 20 різних звізд, — каже Юлія.

Жінка переконана, що різдвяні звізди тісно повʼязані з візерунками українських вишиванок та узорами на крашанках, що їх роблять на Великдень.

Батько Юлії захворів, та поки має сили, вирішив робити різдвяні зірки увесь рік, а не лише у зимову пору. Сімʼя хоче записати відео із покроковим виготовленням звізди, щоб передавати ці знання далі.

Вони навіть передають звізди на фронт, а військові розповідають: за це вони й стоять.

— Хочу спробувати зробити зірку сама. Раніше звіздарством жінки не займалися, бо це була справа молодих хлопців. Але зараз, у часи війни, все змінюється, — ділиться Юлія. 

Ще одним традиційним атрибутом українського Різдва є дідух. Як його зробити та що означають колоски у ньому, ми розповідали раніше.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!