Ще трішки, і через засилля припаркованих автомобілів на тротуарах доведеться йти просто проїжджою частиною. Знайоме це відчуття?
Принаймні хоча б раз у житті тим, хто проживає у великих містах, доводилося стикатися зі схожими ситуаціями, коли вулиці полонять автівки, і для пішоходів не лишається місця. Тому майже 20 років тому було вигадано парклет — продовження тротуару.
І що важливо — Україна була однією з перших країн, які почали застосовувати для облаштування міського простору. Як саме парклет може змінити міста на краще, а разом з тим сприяти позитивним трансформаціям у суспільстві — розповідаємо далі.
Що таке парклет
Парклет — це унікальний вид громадського простору, який має вигляд невеликої зони відпочинку. Досить часто його можуть облаштувати на узбіччі вулиць замість одного чи кількох паркомісць, аби звільнити тротуари від запаркованих автомобілів для пішоходів.
Створення таких кишенькових парків переважно у ділових районах міста має на меті озеленювати вулиці міст. Та, крім того, їх встановлення приносить численні переваги для місцевих жителів, зокрема охолодження вулиць, зменшення забруднення повітря та раптових повеней.
Також поява парклетів може значно покращувати психічне здоров’я та благополуччя людей, адже у них з’являються нові місця для зустрічей з друзями, для знайомств, або ж просто для відпочинку в затінку зелених насаджень.
На парклетах можуть бути місця для того, щоб посидіти та перепочити, зелені насадження, або ж навіть мистецькі інсталяції чи стоянки для велосипедів.
Такий простір може бути постійним, але має бути придатним для швидкого демонтажу на випадок надзвичайних ситуацій. Крім того, парклет має бути завжди відкритий для відвідувачів, чим часом відрізняється від деяких парків.
Коли вперше з’явились парклети
Вперше парклети з’явились у Сан-Франциско у 2005 році як неофіційний активістський проект. Тоді його творці просто встановили на парковці лавки й вазони з квітами, що, зрештою, стало популярним і в інших містах.
Офіційно перший парклет з’явився також у Сан-Франциско, але вже у 2010 році. Його дизайн розробила італійсько-бразильська мисткиня з Лондона Сюзі Болоньєзе.
Згодом Департамент планування Сан-Франциско опублікував Парклет довідник, яким змогли послуговуватися жителі інших міст, аби створити щось подібне у своєму населеному пункті. Так парклети почали з’являтися в містах Еймс, Пуебла, Мехіко, Івано-Франківськ, Ла-Кросс, Чернівці, Філадельфія, Олімпія, Хюстон та інших.
Де в Україні можна знайти парклети
Як не дивно, але Україна однією з перших перейняла досвід жителів Сан-Франциско, а тому вже у 2015 році в Івано-Франківську з’явився перший парклет.
Згодом також подібні громадські простори було створено в Чернівцях та Хмельницькому. І попри те, що встановлення парклетів потрібно узгоджувати з поліцією та транспортними службами, маленькі парки продовжують з’являтись у наших містах.
Також парклети можна побачити у Полтаві та Дніпрі, там навіть влаштовували громадські заходи та невеликі концерти.
Фото: КМДА
Київ парклети почали активно заполоняти у 2024 році. Їх встановлюють на місцях демонтованих МАФів або ж там, де незаконно паркували автомобілі.
Як повідомляє КМДА, їх облаштували вже в Шевченківському районі, зокрема біля Цирку на Галицькій площі. Та згодом парклети розташують і в кожному з районів.
Проте, не всі ці конструкції дійсно можуть називатись парклетами, адже були створені не на проїжджій частині чи парковці, як це має бути згідно з прикладом Сан-Франциско.
Також не завжди існує й дотримання безбар’єрності, оскільки немає доступного для всіх входу через, наприклад, каналізаційні люки, розсипаний пісок, поламану плитку чи стовпи. Усе це може заважати деяким громадянам без перешкод потрапити на місце відпочинку.
А, наприклад, парклет біля метро Політехнічний інститут, було встановлено в незатіненому місці, яке й до того умовно було призначене лише для користування пішоходами. Тобто цей парклет не виконував головної ідеї — повернути частину міського простору з користування водіїв пішоходам. Тому для вдосконалення завжди залишається простір.
Мрієш жити в пішій доступності від усіх потреб? Тоді читай про концепцію 15-хвилинного міста, де вона вже реалізована, та чи є таке в Україні.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!