У XXI столітті, де швидкість і ефективність стають ключовими аспектами життя чималої кількості людей, з’являється все більше ідей для поліпшення якості життя міських жителів.
Однією з таких інновацій є концепція створення міста 15 хвилин. Цей підхід передбачає, що всі основні потреби жителів, від роботи до відпочинку, мають бути доступні в межах короткої пішої або велосипедної прогулянки.
У цьому матеріалі ми розглянемо, що саме являє собою 15-хвилинне місто, як ця концепція вже була реалізована в деяких містах світу, та обговоримо можливості її впровадження в Україні.
Концепція 15-хвилинного міста — це ідея створення міста, у якому всі важливі для життя людини речі будуть в межах пішої доступності або велосипедом.
Це означає, що освітні заклади, робочі місця, медичні установи, культурні та дозвіллєві заклади, а також магазини та послуги мають бути легкодоступними без необхідності використання автомобіля.
Це, власне, те, про що жителі багатьох мегаполісів можуть лише й мріяти. Адже багатьом щодня потрібно долати чималі відстані, аби дістатися до роботи.
Загалом, ця концепція з’явилася у 2016 році завдяки професору Сорбонни Карлосу Морено. Вона підкреслює важливість створення більш екологічного міського середовища, зменшення заторів, забруднення та підвищення якості життя мешканців та покращення стану здоров’я.
Як зазначає Карлос Морено у випуску TED, головними складовими такого міста є:
Також під час реалізації концепції 15-хвилинного міста Морено зазначив три важливих правила. По-перше, ритм міста має йти за людьми, а не за автомобілями. По-друге, кожен квадратний метр має служити для різних цілей.
І останнє, мікрорайони мають бути спроектовані у такий спосіб, щоб ми могли жити, працювати та процвітати в них без необхідності постійно їздити кудись.
Очільниця Парижа Анн Ідальго вважається однією з найяскравіших прихильниць 15-хвилинного міста. Вона навіть зробила це основою своє передвиборчої кампанії у 2020 році. Ідальго почала впроваджувати її під час першої хвилі пандемії коронавірусу.
Для цього, приміром, було ухвалено рішення про переформатування шкільних дитячих майданчиків у парки після завершення уроків. Міські площі були оновлені та озеленені, а також облаштовані велосипедними доріжками.
Фото: Unpslash
Та не Парижем єдиним. Видання Bloomberg розповідає, що Барселона перетворює ділянки доріг розміром 400 на 400 метрів у районах, де домінують багатоповерхівки, на переважно вільні від автомобілів “суперквартали”.
Мадрид оголосив про наміри адаптувати цю стратегію та перетворитися на 15-хвилинне місто після подолання пандемії. Мілан також висловив подібні плани, прагнучи зробити свої велосипедні доріжки та пішохідні зони, які були адаптовані для запобігання Covid-19, постійними елементами міського ландшафту, після того, як економіка міста відновиться.
Проте для перетворення концепції 15-хвилинного міста у глобальний рух знадобиться розв’язувати міську проблему: перевагу автомобільного транспорту.
Нині Китай також зацікавлений у створенні 15-хвилинного міста. Як пише видання China Daily із посиланням на Міністерство комерції, Піднебесна планує прискорити будівництво нових 15-хвилинних районів. Це мають реалізувати протягом наступних трьох років.
Згідно з планом, для початку будуть виокремлені нагальні потреби містян та докладені зусилля зі зміцнення слабких ланок населення. Далі під час проектування та побудови будуть створювати усі необхідні місця для повсякденного життя.
Та окрім забезпечення основних потреб людей, у таких районах надаватимуться додаткові послуги, такі як дозвілля, охорона здоров’я та фітнес. Вважається, що концепція децентралізованих 15-хвилинних районів збільшить до 2025 року загальний рівень задоволення жителів принаймні до 90%.
На перший погляд, може здаватися, що ідея створення 15-хвилинного міста — ідеальна. Та не все так просто, адже, як і в будь-якого нововведення, знайдуться критики. Тож поговорімо й про дискусії, які вирують навколо цієї концепції.
Основне питання полягає у тому, як саме багатомільйонні міста зможуть зробити так, щоб робота та усі необхідні зручності були у доступності 15 хвилин.
Співробітник Гарвардської школи Кеннеді, який вивчає транспортну політику, Девід Ціппер у виданні The Washington Post зазначає, що це не дуже суперечлива ідея в міському плануванні й погоджується, що в місті, де ти можеш дістатися до необхідних місць протягом 15 хвилин, живеться краще.
Але він наголошує, що в цьому питанні можна зайти надто далеко, адже не кожен може жити та працювати в межах 15 хвилин від місця, куди він хоче піти. Просто так не все працює, — каже Ціппер.
Сьогодні, в епоху автомобілів, середня тривалість поїздки в одну сторону залишається надзвичайно стабільною: у Сполучених Штатах — 27,6 хв., у Канаді — 26,2 хв., а у Великій Британії — 29,5 хв. Незалежно від швидкості чи виду транспорту, люди щодня проїжджають близько 30 хв.
Експерт з міської економіки та інфраструктурної політики в Brookings Metro Аді Томер каже, що важливо відрізняти два види подорожей.
За його словами, є поїздки на роботу та всі інші. І на місцевому ринку праці для тебе може бути лише одна ідеальна робота.
Але коли йдеться про вибір пекарні, продуктового магазину або спортзалу — це не так. Базові зручності людини, як правило, можна замінити одну одною. Тобі може підійти будь-яка аптека або піцерія. Однак лише декілька компаній можуть тебе зацікавити у плані роботи, й вони не обов’язково будуть поруч з домом.
Директор департаменту OLX в Україні й Центральній Азії Ігор Сироватко розповів виданню The Village, у яких українських містах реалізують концепцію 15-хвилинного міста.
За його словами, в нашій країні ця концепція найчастіше реалізується у великих містах, зокрема у Києві, Дніпрі, Одесі, Львові. Однак, як зауважує Ігор Сироватко, ця концепція переважно втілюється у нових житлових комплексах, частка яких у загальному обсязі нерухомості є дуже низькою.
Такі комплекси вимагають великих ділянок землі, тому часто їх зводять на околицях або у віддалених районах міста. Проте, за словами експерта, для українців головним при виборі житла залишається ціна та відстань від центру, а не розвинена інфраструктура.
Враховуючи вищесказане, у Києві вартість оренди житла з концепцією 15-хвилинного міста виявилася відносно нижчою. Медіанна вартість оренди в житлових будинках, збудованих після 2011 року, становить 18 000 грн/міс, у той час, як в аналогічних будинках без розвиненої інфраструктури — 24 000 грн/міс.
Щодо Одеси, там оренда квартир в новобудовах з розвиненою інфраструктурою також виявилася дешевшою, ніж в новобудовах без такої інфраструктури, з різницею у ціні 2000 грн. У Дніпрі ця різниця ще більша і становить понад 4000 грн. Проте у Львові медіанна вартість оренди подібного житла майже однакова:18 000 грн/міс.
Ігор Сироватко вважає, що концепція 15-хвилинних міст є європейським трендом у сфері нерухомості, а оптимальним для України буде впровадження цієї концепції одночасно з відновленням міст.
Раніше ми розповідали, де українці найчастіше купують житло та що буде з цінами у 2024 році.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.