Українська писанка отримала особливий статус від ЮНЕСКО — чому це важливо

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Українська писанка отримала особливий статус від ЮНЕСКО — чому це важливо

Українська писанка була визнана нематеріальною культурною спадщиною людства за версією ЮНЕСКО. Це перший міжнародний елемент від України, що потрапив до цього списку.

Рішення ухвалили в рамках 19 сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, яка проходила у Парагваї, повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.

Українська писанка — нематеріальна культурна спадщина людства за версією ЮНЕСКО

У міністерстві розповіли, що це досягнення стало можливим завдяки тісній співпраці з МЗС, постпреду України в ЮНЕСКО, представників громадянського суспільства та інших діячів.

За словами міністра Миколи Точицького, це спільний успіх, який засвідчує силу єдності українців, коли Росія руйнує нашу культуру.

— Ми доводимо, що навіть у найтемніші часи ми залишаємось незламними. Включення української писанки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО тому доказ.

Ми проголошуємо на весь світ: жива спадщина нас об’єднує, дарує відчуття причетності та уособлює нашу ідентичність.

Роботу над номінацією почали ще у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою в Естонії. В її основу покладено три елементи.

Два з них включені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — Українська писанка: традиція і мистецтво, що об’єднує спільноти з усіх областей України, а також Традиція гуцульської писанки.

Елемент під назвою Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць включений до Національного списку нематеріальної культурної спадщини Естонії.

В Мінкульті додають, що обмін і дарування писанок є важливим складником української культури, незалежно від того, пов’язані люди з церквою чи ні.

На писанках фіксують особисті побажання та послання в різних символах. Національні візерунки на них не випадкові — кожен мотив має своє значення, що робить кожну писанку унікальною.

Станом на сьогодні у Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства перебуває 611 елементів з п’яти регіонів і 140 держав-учасниць Конвенції.

Від України до цього списку потрапив Петриківський декоративний живопис, традиція Косівської мальованої кераміки у 2019 році та кримськотатарський орнамент Орьнек у 2021.

Шанування культурних елементів є частиною патріотизму. Але що ще потрібно, щоб з майбутніх поколінь виховати патріотів та зберегти українську ідентичність? Зібрали поради в нашому матеріалі.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!