Ревматоїдний артрит: чому виникає, хто в групі ризику та як успішно лікуватися

Ольга Петухова редакторка сайту
ревматоїдний артрит лікування

Якщо непокоїть біль у суглобах, вони червоніють і опухають — можливо, це перші ознаки ревматоїдного артриту. У жодному разі не займайся самолікуванням, а лише попередньо більше дізнайся про хворобу, щоб успішніше перемогти її. Про симптоми, причини виникнення, діагностику та самодопомогу — читай у нашому матеріалі. 

Ревматоїдний артрит — що відомо про хворобу

На порталі Clevelandclinic детально пояснюють, що це за хвороба — ревматоїдний артрит (РА). Це захворювання, яке проявляється у вигляді запалення та болю в суглобах. Він виникає, коли імунна система агресивно атакує оболонку суглобів, яка називається синовією.

Хвороба вражає кисті, коліна або щиколотки, і зазвичай один і той самий суглоб на обох сторонах тіла, наприклад обидві руки або коліна.

Але іноді РА може спровокувати проблеми в очах, серці та системі кровообігу або легенях.

З невідомих медикам причин ним частіше хворіють жінки.

Наявність члена сім’ї з цією хворобою підвищує ймовірність розвитку ревматоїдного артриту. 

Причини, які викликають ревматоїдний артрит

При ревматоїдному артриті імунна система атакує клітини власного тіла, а саме тканину, яка виробляє рідину, що допомагає суглобу рухатися плавно. Запалена синовіальна оболонка стає товстішою, а область суглоба стає болючою, червоніє та набрякає. Суглобу стає важко рухатися.

Дослідники припускають, що хворі люди можуть мати гени, які активуються певними вірусами або бактеріями, фізичним чи емоційним стресом або іншими зовнішніми факторами.

Симптоми ревматоїдного артриту

  • біль у суглобах, набряк або скутість, які тривають понад шість тижнів;
  • ранкова скутість, яка триває понад 30 хвилин;
  • ураження більше ніж одного суглоба;
  • сильна втома;
  • слабкість, інколи лихоманка.

Симптоми хвороби можуть з’являтися, тривати дні та місця, а потім на якийсь час і зникати.

Діагностика ревматоїдного артриту

Для діагностування та лікування хвороби потрібно звернутися до ревматолога — саме він має поставити діагноз на основі історії хвороби, фізичного огляду та лабораторних аналізів.

Лікар розпитає тебе про симптоми болю в суглобах, перевірить чутливість суглобів, припухлість, дасть направлення на аналізи крові, які вказують на запалення:

  • швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ)
  • С-реактивний білок (СРБ);
  • ревматоїдний фактор (RF)

 За потреби призначить рентген, УЗД або МРТ (магнітно-резонансну томографію). 

Ці дослідження мають на меті показати стадію розвитку хвороби та виявити, чи пошкоджені нею кістки.

Ревматоїдний артрит: лікування

Лікування ревматоїдного артриту – це не лише приймання пігулок. Для боротьби з хворобою доведеться змінити спосіб життя, перейти на здорову дієту. у складних випадках бути готовим до хірургічного втручання.

Схему лікування лікар розробить, враховуючи твій вік, стан здоров’я, історію хвороби та тяжкість її перебігу. 

Рання терапія певними препаратами може значно покращити результат у його довгостроковій перспективі. Для цього лікар підбирає комплекс ліків, до якого зазвичай входять:

  • нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), які зменшують запалення;
  • кортикостероїди;
  • біопрепарати поти запалення.

Самодопомога при РА

Багато в чому хворий на ревматоїдний артрит може допомогти собі сам. Для цього потрібно змінити спосіб харчування, робити фізичні вправи, відмовитися від куріння та оберігати себе від стресів. 

Здорове харчування: ідеально перейти на середземноморську дієту з великою кількістю риби та морепродуктів, додати в раціон оливкову олію, фрукти, овочі, цілозернові злаки, насіння та горіхи.

Щоденний рух: потрібно багато ходити, користуватися сходами замість ліфта. Вибирайте довший шлях до роботи, магазину.

Збалансування діяльності з відпочинком. Виділяти час для відпочинку, оосбливо під час так званих спалахів – загострень хвороби.

Гарячі та холодні процедури: робити теплі ванни для заспокоєння суглобів і втомлених м’язів. Та холодові процедури при гострих болях і набряках суглобів. Це допоможе знеболити хворобливі ділянки та зменшити запалення. 

Зменшення стресу та додаткова терапія: можна віддати кілька хвилин в день на медитацію, глибоке дихання та роздуми, які роблять тебе щасливими.  Походити на масаж, який розслабить хворі м’язи та зменшить  стрес  чи  тривогу. Пройти курс акупунктури (голкотерапії).

БАДи: дослідження показують, що добавки з куркуміном/куркумою та риб’ячим жиром омега-3 можуть допомогти при болях при ревматоїдному артриті та ранковій скутості. Однак для приймання цих препаратів потрібна консультація лікаря. 

Позитивне ставлення та система підтримки: добре, якщо навколо є люди, які емоційно підтримають, піднімуть настрій, як не дивно, це вкрай важливо і сприяє покращенню лікування та полегшує біль. 

Раніше ми розповідали, чим відрізняються артрит та артроз — читай про симптоми у матеріалі. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя
Теги: Здоров'я