Ясколка: посадка, догляд, розмноження: створюємо у саду живий сріблястий килим

Ольга Петухова редакторка сайту
ясколка посадка

Ясколка — це тендітна кущова ґрунтопокривна рослина, яка легко завоює твоє серце, бо має здатність розростатися щільним білим килимом і не дає жодного шансу бур’янам.

Усе, що тебе цікавить про ясколку — посадка, вирощування, догляд та розмноження — розказуємо у матеріалі. 

Ясколка — що це за рослина

Ясколка — ідеальна рослина для альпійської гірки та будь-якої сонячної клумби: вона утворює справжні сріблясто-білі галявини, які милують око.

Родом рослина з гірських районів Європи й Західної Азії, де вона пристосувалася до доволі суворих умов: сухих схилів, кам’янистих ґрунтів і великої кількості сонця. У природі вона знаходить собі місце серед каміння та на узліссях, де мало конкурентів і багато світла.

Ясколка чудово маскує не дуже привабливі частини ділянки, захищає ґрунт від пересихання та бур’янів, а у травні-червні масово цвіте білими, як сніг квіточками.

В саду для ясколки найкраще місце, де багато сонця й де вона зможе текти вниз: на схилах, будь-яких уступах, краях клумб. Важливо лише не давати їй захопити увесь простір — якщо вчасно не зупинити рослину, вона потіснить своїх сусідів.

Ясколка: розмноження та посадка

Розмножується ясколка вкрай просто. Навесні або на початку осені можна взяти частину кущика з корінням і пересадити на нове місце. Вона швидко приживається й укорінюється. Можна й висівати насіння, але поділ кущиків дає кращий результат.

Розмноження ясколки живцями

Розмноження живцями — це найпростіший спосіб, особливо якщо вона вже росте у тебе або в когось зі знайомих.

Розмноження краще проводити у квітні-травні, коли рослина найактивніше росте. Або восени, до середини вересня, щоб вона встигла вкоренитися до морозів.

Посадка робиться так:

  1. Візьми здоровий пагін — бажано без квітів, з 3-4 міжвузлями. Обріж його ножицями або ножем на довжину 5-8 см.
  2. Обірви нижнє листя, залиш лише одна-дві пари зверху.
  3. Підготуй ґрунт: можна суміш садової землі, піску й трохи торфу.
  4. Занур живець у землю під кутом 45° або вертикально, заглиб його на 2-3 см.
  5. Полий і постав у півтінь або прикрий банкою чи плівкою, щоб утворилася така собі міні-тепличка. Провітрюй її щодня і слідкуй, щоб ґрунт був злегка вологим.
  6. Якщо через два-три тижні з’являться корені, вважай розмноження вдалим і пересаджуй свою ясколку на потрібне місце.

Розмноження ясколки насінням

Така посадка найкраща на початку весни, у березні-квітні, сіяти можна просто у відкритий ґрунт. Або під зиму, у жовтні-листопаді, під сніг, тоді насіння перезимує у землі та проросте навесні. Розмноження насінням роби так: 

  1. Обери сонячне місце з легким ґрунтом, додай в нього піску чи гравію — для дренування.
  2. Зволож землю і сій насіння, не заглиблюючи його. Просто притисни до землі долонею або дошкою.
  3. Можна присипати зовсім тонким шаром піску, десь 1-2 мм, або не присипати взагалі.
  4. Полий із розпилювача, щоб не змити насіння. Далі — зволожуй, коли верхній шар землі буде підсихати. Результат такого розмноження чекай через 10-20 днів (навесні).

Ясколка: вирощування та догляд

Догляд за ясколкою вкрай простий: вона почувається добре, якщо ти посадиш її на сонячне місце, у легкий, дренований ґрунт із піском чи гравієм.

Ясколка зовсім не вибаглива, їй до вподоби навіть бідний на поживні речовини ґрунт, головне, щоб не було застою води.

Поливати її часто не треба, навпаки — краще пересушити, ніж перелити, багато вологи може призвести до загнивання коренів.

Ясколка вкрай швидко розростається, тож час від часу краще стригти її.

Десь у червні варто зрізати всі квітконоси разом із верхньою частиною кущика. Це омолодить рослину, і сприятиме росту молодого листячка.

Влітку, якщо ясколка надто розрослася й почала вилазити за межі клумби, можна легко обрізати її по краю. А восени пройтися ножицями ще раз. Але не варто обрізати занадто коротко, щоб взимку коріння не постраждало від морозу.

Після стрижки можеш злегка підживити рослини калійно-фосфорним добривом, хоча загалом ясколка чудово обходиться й без нього.

Поцікався також: садові клумби своїми руками, як обгородити та оформити квітник.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.