Минає 11 років з дня окупації Криму росіянами, проте боротьба кримськотатарського та українського народів проти анексії досі продовжується. Місцеві зазнають утисків за свої погляди, а декого незаконно кидають у в’язниці за висловлення проукраїнської позиції.
Щоб відзначити мужність та незламність кримців 26 лютого 2020 президент ухвалив рішення про День кримського спротиву. Ця пам’ятна дата встановлена на знак вшанування мужності й героїзму тих, хто проживає у тимчасово окупованому півострові.
Які заходи відбудуться цьогоріч та що варто знати про дату — читай у нашому матеріалі.
26 лютого — День початку кримського спротиву російській окупації
Дату обрали невипадково, адже саме 26 лютого 2014 року у Сімферополі відбулися перші мітинги на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар та українців.
Напередодні, 20 лютого, Росія розпочала активну збройну агресію проти України з переміщенням своїх військових підрозділів у Криму та в районі Керченської протоки. Конфлікт набирав обертів протягом останніх днів лютого та на початку березня.
Російські військові прибули до Криму без розпізнавальних знаків, а місцевих жителів підштовхували вступати до формувань найманців, яких потім використовували разом із підрозділами збройних сил РФ.
24 лютого кораблі військово-морського флоту РФ, які охороняли морську акваторію в районі проведення Олімпіади у Сочі, прийняли на борт у Новоросійську так званих зелених чоловічків та рушили курсом на Севастополь.
26 лютого на заклик Меджлісу до Верховної Ради Криму вийшли тисячі людей, які намагалися чинити спротив окупації та проголошували цілісність України.
27 лютого, о 05:00, до парламенту та уряду півострова увійшли регулярні військові формування РФ і захопили будівлі.
28 лютого у захопленій Верховній Раді проголосували за проведення так званого референдуму про статус Криму. Того ж дня підрозділи ЗС РФ заблокували українські військові частини та об’єктів, захопили аеропорти Бельбек і Сімферополь, перекрили сухопутні в’їзди до Криму з боку Херсонщини.
16 березня відбувся “референдум”, а 25 березня захопили останню військову частину, що тримала український прапор у Криму — морський тральник Черкаси ВМС України.
З того дня 26 лютого почало сприйматися багатьма людьми як День кримського спротиву російській окупації, аж поки у 2020 році Володимир Зеленський не підписав відповідний указ.
День спротиву окупації Криму: заходи, присвячені даті
До 11 річниці спротиву кримців готують багато цікавих заходів. Зокрема можна відвідати такі події:
-
26 лютого — Перегляд архівних відео Суспільне Медіатека та розмова про Крим. Львів, Книгарня-кав’ярня Старого Лева, вул. Галицька, 17, 18:30. Реєстрація за посиланням;
-
27 лютого — Лекція-презентація з історикинею, авторкою книги Історія Криму. Короткий оповідь великого шляху Гульнарою Абдулаєвою. Львів, Світлиця Колегіуму 2 Українського католицького університету, вул. Козельницька 2б, 17:00;
- 28 лютого — Благодійний концерт за участю Хейтспіч, Крихітка, FAHOT (ТНМК), Тонка, provulok та 18school. Київ, Атлас, вул. Січових Стрільців вулиця, 42, 18:00. Квитки за посиланням;
- 1 березня — Saba Qavesi: 11 років спротиву. Київ, Squat17b, вул. Терещенківська, 42, 12:00. Вхід вільний.
У травні ми також відзначаємо День боротьби за права кримськотатарського народу. Читай, через що їм доводиться проходити внаслідок російської агресії.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.