Брати з собою чи набирати у водоймі? Правила освячення води на Водохреще

Богдана Макалюк журналістка сайту
Освячення води на Водохреще: правила й традиції

Водохреще — одне з найбільших церковних свят серед вірян, яке відзначають 6 січня (християни західного обряду) або 19 січня (християни східного обряду). Одним із найголовніших звичаїв на Водохреще є освячення води.

Також є традиція — купатися на Водохреще у водоймі, тому найчастіше освячують ополонки, річки й озера. Для цього з льоду вирубають хрест, його також можуть прикрасити барвінком, гілками сосни чи навіть поливати буряковим квасом.

Цю освячену воду з водойми можуть набирати всі охочі. Вважається, що вона має цілющі властивості та зовсім не псується. 

Також у цей день заведено освячувати питну воду та споживати її. Ми розповімо про правила освячення води на Водохреще і коли набирають хрещенську воду. 

Традиція освячення води на Водохреще: коли святять воду в церкві

У храмах традиційно освячують воду безпосередньо на саме Водохреще (6 або 19 січня) або на Водохресний Святвечір (5 або 18 січня). Святити воду можна у ці два дні, адже обряд її освячення проходить однаково.

Освячену воду називають агіасмою (від грецької — святиня). Вважають, що вона має чудотворні та цілющі властивості. 

На думку духовника Українського католицького університету отця Ігоря Пецюха, у обряді освячення води закладено величезний зміст.

Святять воду не тому, що маємо, а тому, що хочемо і бачимо в цьому сенс. Адже християни бачать зв’язок свого духовного життя із матеріальним світом, говорить священик.

За його словами, вода не є чарівною, але позитивно впливає на тих, хто сприймає її з вірою. А от за допомогою досліджень святу воду неможливо відрізнити від звичайної.

Коли набирають воду на Водохреще? Щоб освятити воду у церкві, необхідно заздалегідь набрати воду у місткості та принести з собою на святкове богослужіння. Також можна набрати воду з освяченої водойми. Проте вживати таку воду не бажано, зважаючи на рівень чистоти води у водоймі.

Як зберігати освячену воду

Воду з Водохрещі треба зберігати вдома у чистій скляній ємності, бажано біля ікон. Цю воду не можна ставити у холодильник. Освячену воду не слід зберігати “вічно” і не користуватися нею в побутових цілях. Вважається, що це “зневолення” святині. 

Освячену воду слід пити по ложці в день натще.

Існує традиція зберігати богоявленську воду один рік до наступного Богоявлення. Головне зберігати у чистій тарі. Ну а запаси треба робити по максимуму, оскільки у наш час відключень та блекаутів вода не завадить, пояснив настоятель Свято-Миколаївського храму ПЦУ Олександр Дедюхін в ексклюзивному коментарі Фактам ICTV.

Для того щоб купатися на Водохреще, треба готуватися заздалегідь. Раніше лікарка розповідала, як купатися на Водохреще і не захворіти.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.