Міжнародний день рідної мови — коли ми плекаємо солов’їну

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Міжнародний день рідної мови — коли ми плекаємо солов’їну

Міжнародний день рідної мови — свято, яке було оголошено на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 21 лютого 2000 року, як день підтримки мовного та культурного різноманіття.

Для України сьогодення цей день є надважливим та актуальним як ніколи, адже виборюючи свободу для всіх українців, ми так само звільняємо мову від негативного впливу ворога та наклепів про “нарєчіє”.

Тож, що це за день, його історія та як відзначають в Україні — читай у матеріалі Вікон.

Міжнародний день рідної мови: історія події

Свято бере свій початок в далекому 1952 року в Пакистані. Тогочасна влада держави проголосила урду єдиною державною мовою, однак рідною вона була лише для 3 % мешканців. Натомість більшість населення Пакистану спілкувалась бенгальською.

Невдоволені новими змінами в законі, люди вийшли на протести в місті Дакка 21 лютого 1952 року. Під час протесту поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів.

Згодом у 1971 Східний Пакистан, який найбільше обурювався насильницькою зміною мови спілкування, проголосив свою незалежність і створення нової держави Бангладеш. На пам’ять про криваві події 21 лютого 1952 року за пропозицією Бангладешу ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000 першим міжнародним днем рідної мови.

Сенс свята — привернути увагу до збереження функціонування різних мов. За даними ЮНЕСКО, сьогодні у світі існує близько 6 тисяч мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення.

Як відзначають день рідної мови в Україні

В Україні День рідної мови святкують, починаючи з офіційної дати його прийняття.

ЮНЕСКО закликає всі країни проводити інформаційні заходи для пропагування мовного різноманіття і збереження рідної мови, навіть якщо мовами їхнього повсякденного спілкування є інші.

Міжнародний день рідної мови — гарний привід нагадати собі, що державною мовою в Україні є українська. Крім цього, українська мова є рідною майже для 50 мільйонів людей по всьому світу.

Українська мова постійно входить до різноманітних списків наймилозвучніших мов світу, а її словниковий запас налічує 256 тисяч слів.

Тож, хоч у своєму повсякденному житті кожен громадянин має право спілкуватись будь-якою мовою, сьогодні саме той день, коли ми маємо плекати рідну мову: ту, заради якої сотні українських митців і громадських діячів віддавали свої життя у в’язницях і концтаборах і ту, за існування якої щоденно проливається кров наших захисників.

Плекай українську, адже мова — неодмінний компонент будь-якої нації.

Ми часто чуємо багато суперечок навколо діалектизмів. А чи справді діалектизми шкідливі для мови, пояснили експерти в нашому матеріалі. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.