Різдвяна омела: повертаємо забуті традиції

Ольга Петухова редакторка сайту
омела традиції

Задовго до появи різдвяної ялинки, у Британії побутував дивний звичай прикрашати свої будинки гілками омели. Ця традиція народилася ще серед друїдів, і була у пошані в дні свята зимового сонцестояння — прадавнього аналога нашого Різдва. Про різдвяну омелу і дивовижні традиції, пов’язані з нею — читай у матеріалі.

Чому гілка омели — символ свята

Давні кельти вважали грудень місяцем відродженням життя: після свята Йоль, яке відзначалося найдовшої ночі з 21 на 22 грудня, день збільшується і час рухається до літа.

Тож омела, яка саме у цей період приносить ягоди, вважалася у друїдів символом безсмертя та відродження, родючості, багатства та здоров’я. А ще була оберегом від темних сил.

Особливо шанували рослини, які виросли на гілках дуба — це було ознакою того, що дерево відзначене богами.

Така омела була, на думку жерців, гарною протиотрутою, слугувала для захисту житла від злих духів. А жінки, які мріяли про дітей, мали тримати її гілочку при собі.

Різдвяна омела: що означає поцілунок під її гілкою

Інтерес до усього стародавнього яскраво спалахнув в епоху Відродження і більше ніколи не полишав людство. Тож ще у вікторіанську епоху пов’язані з омелою традиції повернулася до Британії, а потім — і до Європи та Америки, але вже в дещо видозміненому вигляді.

Тепер за різдвяними звичаями під яскраво прикрашеними вінками з гілок омели будь-які дві людини мали поцілуватися і відщипнути її ягідку.

Закохані хлопець та дівчина, які поцілуються під вінком омели на Різдво, вважалися зарученими та наступного року неодмінно мали зіграти весілля.

Щоправда, традиція нині оновилася: дівчина має сама дочекатися коханого під гілкою омели, а дванадцятого дня після поцілунку спалити її. Та, що залишилася нецілованою, на жаль, буде самотня весь рік.

Вважається, що красива традиція цілуватися на Різдво під гілкою омели була запозичена з іншого регіону: з Італії. У стародавньому Римі під час Сатурналій у день зимового сонцестояння проводилися весільні церемонії, і присутнім дозволялося цілувати під омелою навіть зовсім незнайомих людей.

Омела на Різдво: традиції різних країн

У Франції, де омелу шанували не менше, ніж у Британії, її вважали символом удачі та процвітання, і, бажаючи статків, традиційно віталися: з омелою у Новому році!

У Скандинавії омела служила символом перемир’я: навіть ворогуючі вікінги, зустрівшись під нею, складали зброю і мали зберігати мир до наступного дня.

А ще під омелою могли примиритися чоловік із дружиною або закохані. Вважалося це тому, що її листя росте попарно — тож листочки ніколи не розлучаються. Пучки цієї рослини, за традицією, вивішували над входом у будинок — щоб кожен, хто заходить, залишив погані наміри, а мандрівники були впевнені, що знайдуть тут прихисток.

Західні слов’яни вірили, що омела приносить щастя і намагалися доторкнутися до неї напередодні Нового року, щоб весь рік бути щасливим. А її ягодами прикрашали стіл на Різдво.

Різдвяна омела: як правильно прикрашати нею дім

Спочатку прості пучки омели просто підвішували до стелі на Різдво. Але потім їх почали звивати у форму подвійного кільця або сфери з каркасом із дроту, який повністю вкривали зеленню омели. Щоправда, пізніше так само робили вінки з плющем та падубом.

Всередину кола підвішували на стрічках червоні яблука, груші чи апельсини. До гілочок омели кріпили свічки.

Нині усі ці традиції також лишилися. Їх наслідують у різних куточках планети. І у Британії, і у Європі, і в Америці на Різдво ставлять гілки омели у вазу, підвішують гілки до стелі, роблять з них віночки, і, звісно, закохані цілуються під омелою на Різдво. Погодьтесь, Новий рік — гарний початок для міцних та щасливих взаємин.

Раніше ми розповідали про різдвяні страви: що має бути на столі на Святвечір. 12 страв від редакції Вікон.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Різдво