Скільки днів колядують на різдвяні свята 2024-2025: дати за новим календарем

Ольга Петухова редакторка сайту
Скільки днів колядують на різдвяні свята 2024-2025: дати за новим календарем

Різдвяні свята у народі називають Святками. Цей період вважається магічним, коли закладаються основи нового року та одночасно активізуються сили спротиву, сили зла. З давніх-давен на Святки заведено ворожити й колядувати. Скільки днів можна колядувати і щедрувати — про дати за новим церковним календарем розповімо в матеріалі. 

Скільки днів колядують за новим календарем

Після переходу на новий церковний календар дати Різдвяних свят в Україні перемістилися на 13 днів раніше.

Різдвяні свята починаються Святим вечором 24 грудня, 25 грудня ми відзначаємо Різдво Христове, а завершуємо цей святковий період святом Водохреща, яке нині відзначаємо 6 січня.

Ті українці, які ще не перейшли на новий календар, святкують відповідно з вечора 6 січня до Водохреща 19 січня.  

Але маємо зауважити, що відзначання свят за новоюліанським календарем нині закріплено законодавчим порядком на державному рівні. Тож святкуємо з 24 грудня до 6 січня. Саме в цей період можна колядувати, засівати та щедрувати.

Цікаво, що у деяких регіонах України було заведено щедрувати аж до Стрітення (15 лютого за старим стилем, 2 лютого — за новим).

У переважній більшості областей колядують та щедрують до Водохреща (раніше — 19 січня, нині — 6 січня).

Вважалося, що на Водохреще потрібно символічно розстріляти коляду на льоду: мисливці дійсно стріляли з рушниць, знаменуючи пострілами завершення циклу різдвяних свят. 

Чому колядують та щедрують саме на Святки

Щедрують та колядують саме у період Святок тому, що цими ритуалами запрошують удачу та статок у новий рік. Водночас на різдвяні свята накладається купа заборон: приміром, не можна лаятися, сваритися та ображати інших. Це зіпсує наступний рік.

А от традиційні піснеспіви з побажаннями миру та добра принесуть користь не лише господарям осель, у які завітають з колядками та щедрівками, а й принесуть удачу самим колядникам. Адже небо у цей час, вірили наші предки, стає ближчим та чутливішим до наших справ та бажань. 

Раніше ми давали рецепти м’ясних страв на Різдво для твого святкового застілля.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!