Щороку ми можемо бачити те, як народ повертається до давніх та забутих традицій. І це дуже цінно, адже українці роками живуть на межі культурного і фізичного стирання своїми сусідами. Тож плекання традицій дозволить передати їх нашим потомкам.
Найголовніші українські традиції пов’язані зі святами. Найбільшими для нас є Різдво та Великдень. Які традиції Великодня ми встигли призабути? Про це розповімо тобі в матеріалі.
Забуті традиції Великодня
Видання Platfor.ma разом з путівником українських звичаїв Витоки розповіли про головні традиції Великодня в Україні, про які багато хто міг забути. Діляться: те, що з часом певні звичаї переосмислюються і забуваються, стають неактуальними — цілком нормально, адже минають десятиліття.
Однак варто пам’ятати про кожен з них. А дотримуватися чи ні — особиста справа кожної родини.
Найпершою майже забутою традицією є четвергова сіль. З часів язичництва її готували наші предки для того, щоб освятити на Великдень і мати сильний оберіг. Щоб приготувати четвергову сіль, невеличку грудку загортали у тканину і клали до печі.
Коли тканина обгоріла, сіль можна забирати. Від тривалої дії вогню та гарячого повітря сіль чорніла. Тому її ще називали чорною сіллю.
Друга традиція — вогнище під Великдень. Розпалюванням вогню наші предки “допомагали” весні пережити зиму. Вогнище запалювали в ніч перед Великоднем. Найчастіше це робили на пагорбах чи біля церкви, аби було видно здалеку. Для підсилення ритуалу деревину крали. За вогнем мали пильнувати ті, хто не йде на службу до церкви.
Фото: Unsplash
Традиція освячення верби добре збереглася і донині. Наші пращури були переконані, що освячена верба має чудодійні властивості. Гілки верби встромляли в тісто на паски, щоб вони виходили рівними та гарними.
Верхівка паски за українськими традиціями зовсім не така, як роблять нині. Традиційна українська паска робиться без цукрової глазурі та посипок. Прикраси на паску виготовляються лише з тіста! Це можуть бути косички, голуби, квіти з тіста, колоски, шишки, хрестики… Важливо також, що традиційна паска мала бути несолодкою.
Ще одна забута великодня традиція — ритуальне підстрибування. Господині, після того, як поставили святковий хліб до печі, підстрибували. Це робили для того, щоб паска добре піднімалася у печі. А поки паска пеклася, господиня не могла сідати, мала бути постійно на ногах.
Якщо паска виходила високою та рівною, це означало добробут та щастя для родини на весь рік.
12 пасок у 12 господинь. Такий великодній ритуал мали виконати ті дівчата, які хотіли вийти заміж. Вони мали скуштувати по одній пасці у 12 господинь. Якщо це вдалося, дівчина має вийти заміж до наступного Великодня.
У давнину дівчата вмивалися крашанками, аби зберігати красу та багатство. Після служби на свято дівчата та жінки брали по крашанці, замочували їх у воді, а потім вмивалися нею. Крашанками натирали щоки, щоб ставали рум’яними.
І останньою великодньою традицією, якою ділимося, є поливаний понеділок. У деяких регіонах України вона збереглася! У понеділок після Великодня заведено поливати одне одного водою. Це очисний ритуал. Дівчата мали вмитися з криниці до того, як зійде сонце.
Фото: Unsplash
Біля криниць на них чекали хлопці з відрами холодної води. Кожен хлопець обливав дівчину, яка йому подобається. Та така витівка сприймалася добре. За це дівчата могли подарувати хлопцям писанки.
Певні, про якусь із традицій тобі точно не доводилося чути! Чим не причина дотриматися їх цього року?
Раніше ми розповідали про 20 найсмачніших страв на Великдень.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.