Наші міста та села не настільки безпечні, щоб ми могли почуватися абсолютно впевнено. Однак якщо ти наважуєшся придбати засіб самооборони, наприклад, газовий балончик — уважно вивчи інформацію про нього. Якщо виявиться, що ти застосував (-ла) його з порушенням законодавства, можуть виникнути серйозні проблеми. Чи можна використовувати Терен-4М для самооборони — розповідаємо у матеріалі.
Право на самозахист має кожен
У статті 19 Цивільного Кодексу України окреслено порядок самозахисту громадянина. Як самозахист юристи трактують можливість використати засіб протидії, який не заборонений законом. І не суперечить моральним принципам нашого суспільства.
Юридично право на самозахист вважається абсолютно природним.
Але варто враховувати, що існує тонка межа між тим, де закінчується самозахист і починаються агресивні дії, спрямовані на іншу людину. Тож вкрай важливо, у ситуації, яка склалася, не перетнути межі необхідної самооборони.
Аби цього не сталося, закон визначає ті засоби самооборони, які дозволені для звичайних громадян. На деякі види зброї або інші засоби, які слугують цій меті, потрібен дозвіл.
Дозвіл потрібен на:
- травматичну зброю;
- газові пістолети (револьвери);
- мисливські рушниці;
- пневматичну зброю (калібр якого перевищує 4,5 мм, а швидкість польоту кулі перевищує 100 метрів в секунду);
- газові балончики, які призначені для співробітників правоохоронних органів.
Дозвіл не потрібен на:
- газові балончики;
- пневматичну зброю (калібр якої менш як 4,5 мм, а швидкість польоту кулі до 100 метрів в секунду).
Фото: Unsplash
Які газові балончики дозволені в Україні
Газові балончики вважаються одним з популярних засобів самооборони. Вони заряджені спеціальними компонентами сльозогінної дії та поділяються за категоріями:
- аерозольні — для одноразового застосування, мають невеликий радіус дії;
- гелеві (струменеві) — з доволі великою дальністю застосування;
- комбіновані.
Ці розпилювачі не завдають серйозної шкоди, лише на деякий час знерухомлюють нападника або впливають на його психіку і вводять в стан сплутаності свідомості. Цієї дії цілком достатньо, щоб встигнути відбігти на безпечну відстань.
Отримувати дозвіл на купівлю і використання газового балончика не потрібно. Придбати його може будь-яка особа, який виповнилося 18 років. З правила є одне виключення:
Звичайні громадяни не мають права володіти газовими балончиками, що призначені для представників правоохоронних органів.
Чи можна використовувати Терен-4М для самооборони
Газові балончики для правоохоронних органів маркуються певним чином, на них проставляються літери. Приміром: Кобра-1С, Кобра-1Н, Терен-4М.
Газовий балончик Терен-4М входить до заборонених для використання звичайними громадянами. Це — засіб для потреб правоохоронців.
Застосування Терен-4М без дозволу на нього призведе до кримінальної відповідальності.
Загалом балончики, на яких є буква М завдають сильного ураження. При неправильному використанні вони можуть призвести до сліпоти.
І тоді перед законом доведеться відповідати за нанесення тілесних ушкоджень. А це карається (залежно від тяжкості ураження) штрафом від 50 неоподаткованих мінімумів (ч. 1 ст. 125 ККУ) до 5-8 років позбавлення волі — за тяжкі травми.
Раніше ми розповідали, як отримати дозвіл на травматичний пістолет в Україні — читай про перелік необхідних документів та умови її придбання.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.