У сучасному світі важко уявити похід до магазину, де продукти на полицях чи у холодильниках лежали б без пакування. Сир, мʼясо, риба, горіхи та навіть зелень — все це завжди має своє пакування, яке захищає продукт від забруднень та зовнішніх пошкоджень.
Навіть у домашніх холодильниках ми зберігаємо продукти під плівкою чи у заводському упакуванні, аби запах не ширився по всій камері.
Однак не все пакування є безпечним для продуктів, а деяке може навіть бути токсичним! Як правильно зберігати продукти і як пакування впливає на продукти, які ми їмо, — розповідаємо тобі далі у матеріалі.
Для чого потрібне пакування продуктів
Цілком очевидно, що пакування необхідне для більшості продуктів. Без пакета, плівки чи тари можуть продаватися овочі й фрукти, однак транспортування плодів буде доволі складним.
Інші, більш вразливі до перепаду температур та зовнішніх факторів продукти, які швидко псуються, важко захистити від бактерій, забруднень та пошкоджень без пакування. До того ж воно забезпечує перевезення продуктів додому.
Виробник зобов’язаний правильно пакувати та маркувати харчі, аби продукт не втратив своїх якостей та зовнішнього вигляду.
Тобто, завдяки пакуванню, продукт дійде до споживача у такому ж вигляді, яким покинув стіни виробництва.
Як пакування впливає на продукти
Однак не все пакування є безпечним для зберігання харчів, які ми потім їмо.
Памʼятай, що деякі компоненти, з яких створене пакування, можуть проникати у їжу та робити її отруйною. Це може відбуватися під впливом температур, сонячних променів, пошкодження чи неправильного зберігання.
Існують правові положення щодо пакування продуктів. Наприклад, закон №2718-IX, який набуде чинності 19 листопада 2025 року, регулює відносини, пов’язані з виробництвом, обігом та використанням матеріалів і предметів, які в готовому до використання стані відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
- призначені для контакту з харчовими продуктами;
- контактують з харчовими продуктами та були призначені для цієї мети;
- обґрунтовано очікується, що вони будуть контактувати з харчовими продуктами або переносити свої складові елементи у харчові продукти за звичайних або передбачуваних умов їх використання.
Нині у світі та Україні на піку тренд на екологічність, тож виробники намагаються перепрофілюватися на відповідне пакування: паперове, картонне, скляне.
Здебільшого пакування намагаються виготовляти з сировини, яка може перероблятися у майбутньому.
Яке пакування є небезпечним для продуктів
Найпопулярнішим досі залишається пластикове пакування. Як правило, його виготовляють не лише з пластику, а й з додаванням клею, розчинників, інших домішок та продуктів розпаду.
Одним із видів пакування для продуктів є поліпропілен (РР5) — пластик, що є дуже гнучким і міцним водночас. Вважається, що поліпропілен не вступає в реакції з харчами, не впливає на їхні смакові та зовнішні якості.
Однак науковці наголошують, що пластикове пакування є шкідливим для здоровʼя людини.
Дослідження Taylor and Francis Online визначило, що тисячі потенційно шкідливих хімічних речовин, виявлених в харчовій упаковці, можуть залишати сліди забруднення на харчових продуктах.
Існує також багато інших пакувань, що шкодять продуктам:
- полістирол (пінополістиролом) — може провокувати розвиток онкології;
- алюмінієві банки — вони покриті бісфенолом А (BPA), який провокує розлади метаболізму, онкологію, безпліддя;
- пластик №3 (полівінілхлорид), №6 (при нагріванні виділяє стирол) та №7 (бісфенол А) ;
- паперові склянки, покриті пластиком для запобігання протікання рідини;
- поліетилен.
Особливо у пластику не варто зберігати молочні та кисломолочні продукти, яйця, салати, гарячі страви, жирні продукти, оцет та зелень.
Якому пакуванню краще надавати перевагу
Найбільш популярний пластик для виробництва пляшок для води, харчових одноразових контейнерів для салатів, заморожених продуктів — поліетилентерефталат (ПET).
Цей вид пластику вважають найбільш нешкідливим для здоров’я, він добре піддається переробленню.
Якщо є така можливість, краще зберігати продукти без пакування: овочі, фрукти, зелень можна помістити у картонний ящик та поставити у холодильник.
Також продукти можна зберігати у:
- скляній тарі;
- керамічних тарілках;
- посуді з харчової сталі;
- коричневих або білих паперових коробках та упакуваннях;
- вощанках — восковому папері багаторазового використання.
Так, видання Еxpress повідомляло, що твердий сир краще зберігати у пергаменті або вощаному папері. Молоко, мʼясо, рибу, мʼякий сир краще тримати у скляній тарі.
Раніше ми також розповідали тобі, як розібратися в етикетках на продуктах та що означають ті чи інші скорочення — читай за посиланням.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.