Нещодавно у Дніпрі провели майстер-клас з випікання пасок, який перетворився на справжній урок пам’яті та вдячності. Тобі напевно цікаво, чому ця подія є особливою?
Насправді учасники майстер-класу пекли святкову страву з борошна, яке було вирощене на розмінованих землях Херсонщини та Миколаївщини.
Метою заходу стало не лише навчитися випікати традиційні та авторські паски, а й нагадати українцям про те, що багато полів й досі залишаються забрудненими вибухонебезпечними предметами.
Паски з “небезпечного” тіста
Фермер з Херсонщини Віталій зазначив, що з початку повномасштабного вторгнення вся його земля перетворилась на мінне поле. Боєприпаси доводилось вивозити вантажівками, розмінування проводили буквально своїми руками.
Уперше засіяли поля в лютому 2023-го. Росіяни тричі цілилися на склади з зерном.
Та попри все, цьогоріч із його борошна печуть святкові паски. І це — символ того, що українська земля, навіть випалена війною, залишається родючою.
Росіяни й досі заважають роботі українських фермерів.
Усі хлопці працюють тільки з РЕБами. Щодня над ними пролітають дрони та знищують техніку працівників.
Майстер-клас зі створення пасок: особливості
На майстер-класі шеф-кухар Андрій, створюючи святкові паски, поєднав класику й інновацію: крем-сир, варене згущене молоко, Nutella, цукати та фундук.
— Я дуже радий, що ми не здаємося. І навіть у ці часи продовжуємо виготовляти продукт. Я хочу підтримати й фермерів, і взагалі Україну.
Для учасників заходу ця ініціатива має глибоке значення. Деякі люди та їх родичі й досі не можуть повернутись на рідну землю через окупацію та заміновані поля. І кожен шматочок створеної паски — це неначе віра у краще майбутнє та нагадування про те, що варто не здаватися, донатити та підтримувати військових.
В нас батько з Херсонщини. Тому, нас ця тема зараз дуже цікавить, — зазначила жителька Дніпра Олена.
Забруднення територій через війну в Україні
Наразі Україна — одна з найбільш забруднених мінами країн світу. 139 тис. км² лишаються потенційно небезпечними. Через це держава щороку втрачає понад 11 млрд дол., а мільйони гектарів родючих земель не можуть бути використані.
Розмінування — умова не лише аграрного відновлення, а й глобальної продовольчої безпеки, адже Україна постачає зерно в 57 країн світу.
Наразі уряд ставить за мету протягом десятиліття повернути 80% забруднених земель до повноцінного використання. Зараз сапери з Дніпропетровщини активно працюють у Херсонській та Харківській областях. У розпорядженні країни понад 160 одиниць важкої техніки для розмінування, проте роботи ще вдосталь.
Складність полягає в тому, що тут знаходяться касетні боєприпаси, які постійно детонують.
Також читай, як безпечно розмінувати землю та не натрапити на шахраїв.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.