Розмінування території після активних бойових дій інколи триває навіть не десятиліттями, а понад сто років. Зараз експерти й досі натикаються на знахідки часів Другої Світової війни, тож говорити про довготривалість наслідків сучасної війни навіть страшно.
Нині багато людей повертаються на деокуповану територію, чимало хто не виїздив й попри активні обстріли. Та почуватися безпечно на замінованій землі — неможливо. Тож цивільні звертаються до державних або приватних організацій.
Що треба знати про розмінування та “чорних демінерів”, а також як перевірити виконану роботу на якість, розповіли у виданні hromadske. Найцікавіше ми переповідаємо далі у матеріалі.
Існує три види розмінування: гуманітарне, оперативне та бойове. Детально про кожен вид розповідала раніше демінерка Єлизавета Борискіна, чию історію ти можеш знайти за посиланням.
Однак через великий попит, зросла й кількість так званих “чорних”, несертифікованих розмінувальників.
Виконавчий директор ГО Асоціація саперів України Тимур Пістрюга розповів hromadske, хто саме може виявитися “чорним сапером”.
— Це можуть бути як поодинокі люди, так і цілі компанії, які ще не мають сертифікації, та вже комусь щось розміновують. Їхня робота є незаконною, — каже Тимур Пістрюга.
В Україні є й можливість безкоштовного розмінування території: цим займається Центр протимінної діяльності. Він координує роботу експертів з розмінування, які працюють безплатно — як державні, так і закордонні.
В середньому один такий демінер може за день очистити від вибухонебезпечних предметів від шести до 20 метрів.
Перед безпосереднім розмінуванням, територію детально обстежують. На терміни виконання роботи впливає й ситуація з обстрілами, погодні умови, а також стан такої ділянки.
А ось приватні групи розмінувальників співпрацюють з Центром протимінної діяльності лише для того, щоб отримати сертифікацію. Завдання вони отримують напряму з заявок людей.
Фото: Міжрегіональний центр гуманітарного розмінування та швидкого реагування
Наприклад, щоб розмінувати поле фермера, який звернувся по таку послугу до приватної організації, демінери мають запросити дозвіл у Центру та лише після його отримання братися до роботи. Потім приватні структури видають замовникам сертифікати державного зразка.
Інколи Центр може відмовити у такому дозволі. Серед причин:
Вартість розмінування залежить від площі та складності. В середньому ціни стартують від 16 тис. грн за гектар.
Так звані “чорні сапери” виникли як “альтернатива” для тих, хто не має великих сум для оплати розмінування приватними компаніями, та часу чекати на державне розмінування.
Однак варто розуміти, що перш за все варто дбати про якість та безпеку розмінування.
На це вказують й часті повідомлення про підриви людей на мінах. Тож стеж за сертифікацією демінерів.
Щоб уникнути страшних наслідків, краще звернутися до сертифікованих розмінувальників. Для цього тобі необхідно написати заявку у свою громаду, а та — скерує її на область. Є й інший варіант — подати заявку до системи Military.feodal.online. Звідси заявки потрапляють напряму до операторів.
Якщо ж розмінування потрібно негайно, то краще звертатися до приватних організацій: перевірений перелік таких структур можеш знайти на сайті Міноборони.
Раніше ми розповідали тобі про складнощі, які виникають перед розмінувальниками на деокупованій Харківщині: читай про це в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.