Страва, таємна і давня як світ: як приготувати і прикрасити коливо

Ольга Петухова редакторка сайту
як приготувати і прикрасити коливо коливо

Розпочався Великий піст, і навіть ті, хто рідко постує, намагаються відмовитися від тваринної їжі, адже це дуже корисно! Найвитриваліші постують увесь час до самої Паски, і в цьому є потаємний, сакральний і водночас практичний зміст: очищується й оновлюються і душа, і тіло! Однією з традицій Великого посту є освячувати та споживати коливо. Їдять його ввечері в п’ятницю першого великопісного тижня. А от як правильно приготувати коливо, а також традиційно або сучасно прикрасити — читай у нашій статті. 

Коливо — це давньогрецьке за походженням слово, яке означає “варена пшениця”. Насправді так воно і є, це ритуальна слов’янська страва, яку готують з пшениці, приправленої підсолодженою медом водою. Та у теперішнього колива безліч нових рецептів і осучаснених смаків. Окрім пшениці, його готують із рису, перловки, гречки, і з деякої хлібної випічки.

А от традиція освячувати і їсти коливо ввечері першої п’ятниці посту, стара, як світ. За християнською легендою, за часів панування над християнами язичників-римлян їхній імператор Юліан Відступник наказав в піст окропити усі продукти на ринках кров’ю тварин, і тим осквернити всю пісну їжу. Але св. вмч. Феодор Тирон порадив усім цілий тиждень їсти лише коливо. На згадку про це і нині усі, хто дотримується традицій посту, готують і їдять коливо в першу п’ятницю посту. 

Як приготувати традиційне коливо з пшениці

Приготувати традиційне коливо з пшениці напрочуд просто. Беремо:

  • Пшениця — 1 склянка пшениці
  • Сіль — третину чайної ложки
  • Родзинки — 100 г
  • Мак — 100 г
  • Мед — 2-3 столової ложки

Як приготувати:

  1. Заздалегідь замочи пшеницю (краще на ніч, але можна і на пару годин).
  2. Одну склянку зерен залий 3 склянками окропу і вари до готовності (1-2 години) на повільному вогні, щоб вода швидко не випарувалася. Готова пшениця має бути м’якою.
  3. Залий окопом родзинки, нехай розпаряться.
  4. Готову пшеницю підвісь в марлі, щоб вода з неї повністю стекла.
  5. Мак розітри в блендері або в ступці до появи “макового молочка”.
  6. Обсуши серветкою родзинки.
  7. Змішай пшеницю з медом і родзинками.
  8. Прикрась зверху кутю, традиційно її розрівнюють і викладають зверху хрест. Але можна це зробити і в більш сучасному стилі.

Як приготувати коливо. Фото: Media.ovkuse

Як приготувати коливо з ячної крупи

Не у всіх вдома є пшениця, але то не біда: приготуй коливо зі звичайної ячної крупи. Її не потрібно замочувати, до того ж це економічний і не менш корисний варіант. От тобі рецепт колива з ячної крупи:

  • Ячна крупа — 1 склянка
  • Вода — 1,5 л
  • Сіль — третина чайної ложки
  • Молоко — 0,5 склянки
  • Мед — 2-3 ст. ложки
  • Варення — 1-2 ст. ложки
  • Мак — 0,5 склянки

Як приготувати:

  1. Промий ячку, звари на повільному вогні, поки крупа до напівготовності. Воду злий, додай гаряче молоко і готуй до готовності. Не забувай мішати!
  2. Розітри мак.
  3. Змішай кашу з маком, медом. Прогрій усе це на повільному вогні 5 хвилин, ретельно перемішуючи. Дай настоятися 10 хвилин. Перед подачею на стіл полий коливо варенням.
  4. За традицією коливо їдять із великої загальної глиняної миски або макітри.

Як приготувати коливо із рису

Рецепт розсипчастого колива з рису. Візьми:

  • Рис — 1 склянку
  • Сіль — третину чайної ложки
  • Мак — 100 г
  • Волоські горіхи — 100 г
  • Мед — 1-3 ст. ложки

Як приготувати коливо. Фото: gotovim-doma

  1. 1 склянку рису залий окропом (1,5 склянки), щільно накрий каструлю кришкою та вари три хвилини на сильному вогні. Потім ще шість хвилин на середньому вогні, і нарешті ще три хвилини — на маленькому. Після цього 12 хвилин не відкривай кришку. Нехай рис настоїться.
  2. Розітри мак до появи макового молочка.
  3. Додай мед, посічені волоські горіхи та мак.
  4. Ретельно перемішай. Якщо коливо надто густе, додай трохи кип’яченої води, а краще — узвару з сухофруктів. 

Як гарно прикрасити коливо

Почнемо з традиційного способу, як прикрасити коливо: його викладають у пласку глиняну миску і розрівнюють поверхню, придавивши зверху тарілкою або кришкою. Зверху з горіхів, родзинок або сухофруктів викладають хрестик. Можна скористатися і свіжими фруктами або ягодами, приміром, гранатом:

Як прикрасити коливо. Фото: Stranamam

А ще можна прикрасити коливо цитрусовими або цукатами. Приміром, як на цьому фото:

Як прикрасити коливо. Фото: Encrypted

Прикрасити коливо можна на сучасний лад. Як саме? Скористуйся готовими наборами цукрових квітів і прикрас: мармеладом і цукерками. Вийде гарно!

Як і чим прикрасити коливо. Фото: Media.ovkuse

Як правильно їсти коливо

Традиційно коливо їдять усі разом з однієї миски, і навіть однією ложкою. Беруть коливо щонайменше тричі. Наразі, зважаючи на санітарні принципи харчування, мало хто строго дотримується цього ритуалу (адже споживання колива — це, в першу чергу, ритуальна трапеза).

Тож можна їсти окремими ложками. Але треба пам’ятати, що ця їжа символізує єднання. В традиції нашого народу також споживають коливо на спомин про померлого. Його подають і на поминках. В цьому випадку решту колива лишають, як ритуальну їжу для тих, хто вже ніколи не сидітиме за спільним столом. 

А якщо ти хочеш більше дізнатися про те, що можна і чого не можна їсти у цьогорічний Великий піст, читай про це в іншому в нашому матеріалі. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Рецепти