Актинідія: властивості та користь міні-ківі для здоров’я людини

Ольга Петухова редакторка сайту
актинідія як виглядає плод

Актинідія — вже не екзот у наших садах. Ця багаторічна ліана чудово прижилася в Україні та радує багатим урожаєм плодів, на смак та вигляд дуже схожих на ківі. Про хімічний склад та велику користь актинідії — читай у матеріалі.

Актинідія — що це

Актинідія — рослина із сімейства ліанових, яка неймовірно швидко розростається і добре почувається в наших широтах. Її невеличкі бурого або зеленого кольору плоди насправді схожі на ківі, але зовні вони гладенькі. А на смак навіть дещо багатші за ківі: деякі злегка нагадують грушу, інші — суниці. Усе залежить від сорту.

З ківі ці плоди є близькими родичами, проте актинідія — рослина з дикої природи, а ківі — її культурний гібрид, виведений у Новій Зеландії. Зовні вони схожі.

Обидва фрукти цінуються не лише за смак, а й за корисні для людського організму речовини. До складу актинідії входять пектини, клітковина, купа вітамінів, мінералів і усе це — при мінімум калорій: близько 50 ккал на 100 грамів продукту. 

Хімічний склад актинідії

Актинідії багатші на вітаміни, ніж банани, полуниця та навіть цитруси! Вітаміну С в них просто прірва! А ще — вітаміни В1 та В2, А. Е, РР. 

Фрукти корисні клітковиною, яка забезпечує довше почуття ситості, регулює обмін речовин і сприяє зниженню ваги.

У них високий вміст марганцю та цинку — понад 1000% та 100% від денної норми відповідно.

У складі актинідії багато калію, кальцію, магнію та фосфору.

Користь плодів актинідії й у тому, що вони містять чимало лютеїну, речовини, яка має антиоксидантні властивості й відмінно підтримує зір та запобігає розвитку катаракти. Тож ними можна перекушувати, сидячи за комп’ютером. Їх варто включати в раціон людей похилого віку, у яких погіршується зір.

Актинідія: корисні властивості

Користь актинідії — у цілющому впливі абсолютно на всі органи та системи організму. Плоди оздоровлюють, підсилюють імунітет, сприяють кращому перетравленню білків, добре впливають на мікрофлору кишківника. 

  • фрукти зміцнюють імунну систему та захищають організм від вірусів та інфекцій;
  • регулюють гормональний фон та прискорюють метаболізм;
  • зміцнюють серцеві м’язи та судини, перешкоджають розвитку атеросклерозу;
  • цілюще впливають на стан суглобів та кісток;
  • покращують роботу нервової системи, перешкоджають розвитку депресії та тривожності;
  • виводять з кишківника токсини та шлаки;
  • полегшують роботу печінки — застосовувати їх можна не тільки для чищення організму, а й при отруєннях;
  • очищають судини й запобігають тромбозу вен.

Актинідію можна споживати не лише у сирому вигляді. Неабияку користь принесуть каші, запіканки з нею, джеми та варення. Корисні також настоянки та десерти.

Актинідія: шкода та протипоказання

Попри безумовну користь фрукта, трапляються випадки, коли від його споживання краще відмовитися. Приміром, якщо в тебе стандартно низький тиск, або ти хворий (-а) на варикоз.

У протипоказаннях також схильність до діареї, захворювання підшлункової залози, будь-які недуги травної системи в стадії загострення — в актинідії чимало аскорбінової кислоти, яка підвищує кислотність шлункового соку. 

З обережністю варто поставитися до плодів й тим, хто має алергічні реакції на продукти. А також людям, які мають чутливі зуби, адже органічні кислоти фруктів впливають на емаль. 

Раніше ми розповідали, в яких продуктах найбільше вітаміну С

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Здоров'я