Зимові свята — час див та ситних зустрічей з родиною й друзями. Адже хіба це не диво — щоразу після дуже ситного обіду чи вечері ми відчуваємо себе переповненими, однак вже наступного дня готові подолати таку ж за розмірами порцію.
Чи справді наш шлунок здатний “розтягуватися” від кількості поглинутої їжі, та чому насправді нам хочеться їсти ще більше після й до того ситної трапези — розповіли в ВВС Україна. Ми також ділимося цікавими фактами з тобою.
Чому ми відчуваємо голод після ситної трапези
Наш шлунок справді може змінювати розмір залежно від процесу, що відбувається всередині: під час травлення їжі він скорочується, проштовхуючи їжу по стравоходу.
Після цього він знову збільшується та готується до нової порції їжі, цим процесом керують гормони.
Однак вважати, що шлунок може збільшуватися залежно від розмірів кількості їжі — некоректно, адже це еластичний орган, який повертається до свого звичного розміру, який у більшості людей однаковий і не залежить від зросту та ваги.
Та насправді на відчуття голоду впливають гормони: NPY та AgRP з гіпоталамуса та греліну зі шлунку.
Гормон грелін вивільняється, коли шлунок порожній, і стимулює вироблення NPY та AgRP у мозку. За почуття ситості відповідає ще понад десяток гормонів.
Вироблення відповідних гормонів залежить не так від кількості спожитої їжі, як від звичного часу прийомів їжі. Так, навіть після дуже ситного обіду, ближче до вечері ти все одно відчуватимеш голод.
Від чого залежить бажання їсти
Чимало досліджень доводили, що бажання поїсти щось смачне зʼявляється швидше коли ми знаходимось у компанії друзів, аніж на самоті.
Ймовірно, так відбувається через те, що у приємній компанії нам важче контролювати обсяг порцій та ситість організму.
— Щоби навчитися їсти менше, люди повинні “забути” свої умовні рефлекси. Переконати себе, що з’їсти щось смачне один раз не означає, що ми маємо це робити й наступного дня, — зазначає дослідниця з Університету Маастрихта Каролієн ван ден Аккер.
Отже, причина наших святкових переїдань криється не у так званому “розтягуванні” шлунку, а в тому, що такі рефлекси стають звичкою для нас. Тригером можуть стати картинки, спогади, запахи та звуки.
Як не стати жертвою новорічного марафону смачної їжі та як уникати переїдань, ми пояснювали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.