За останні 45 років показники зменшились вдвічі? Чому знижується фертильність у чоловіків — дослідження

Діана Просяник редакторка сайту
фертильність у чоловіків

За останні десятиліття учені спостерігають за тривожною тенденцією: середні показники спермограми у чоловіків суттєво знижуються. Це призводить до того, що частка чоловічого чинника серед причин безпліддя постійно зростає.

Тож ця новина може викликати занепокоєння як у науковців, так і у різних категоріях населення. Адже здатність до продовження роду є однією з фундаментальних властивостей людської природи.

Детальніше про те, чому знижується фертильність у чоловіків розповіли у науковому виданні Pubmed.

Коли виникла ця проблема

Перші занепокоєння щодо зниження чоловічої фертильності з’явилися ще у минулому столітті. Тоді вчені встановили, що середня концентрація сперматозоїдів зменшилася зі 107 мільйонів/мл у 1950 році до 48 мільйонів/мл у 1974 році. Виходить, це більше ніж у два рази за 24 роки.

Нині дослідження показують, що з 1973 до 2018 року концентрація сперматозоїдів у чоловіків із Північної Америки, Європи, Австралії та Нової Зеландії знизилася ще вдвічі.

Також значно погіршилися рухливість та морфологія сперматозоїдів. Та які причини суттєвого зниження цих показників?

Причини зниження фертильності у чоловіків

  • Ожиріння

За даними ВООЗ, поширеність ожиріння у світі збільшилася майже втричі з 1975 по 2016 рік. Також дослідження показують зворотну залежність між індексом маси тіла (ІМТ) і якістю сперми. Тобто, чим вищий ІМТ, тим гірші показники сперми.

  • Харчування

Незалежно від ІМТ, раціон чоловіка теж може впливати на якість сперми. Приміром, якщо вживати велику кількість жирних та ультраоброблених продуктів — якість сперми може знизитися.

Варто зазначити, що за даними Міністерства сільського господарства США, середнє споживання калорій із доданих жирів збільшилася з 337 ккал у 1970 році до 562 ккал у 2010 році.

  • Хронічні хвороби

Цукровий діабет, підвищений артеріальний тиск та метаболічний синдром — усе це може впливати на чоловічу фертильність. Варто також зазначити, що за даними ВООЗ, з 1980 до 2014 року поширеність цукрового діабету збільшилася майже вчетверо.

  • Довкілля

На чоловічу фертильність негативно впливають й промислові хімічні сполуки, приміром:

  • органічні розчинники, барвники, пестициди, гербіциди;
  • важкі метали, зокрема, свинець та кадмій;
  • іонізуюче випромінювання (рентген);
  • температурний фактор — перегрівання яєчок.

Фото: Freepik

  • Мікропластик

Частинки мікропластику виявлено в яєчках усіх 23 чоловіків, які брали участь у дослідженні. До того ж концентрація мікропластику в яєчках людини була майже втричі вищою, ніж у насінниках собак.

Важливо розуміти, що хоча мікропластик й здатен пошкоджувати клітини, однак його вплив на репродуктивну систему чоловіків ще недостатньо вивчений.

Головне фото: Freepik.

Раніше ми розповідали, чи потрібно видаляти зуби мудрості.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!