50% можна врятувати? Чи можливо зберегти кінцівку після поранення і чому почастішали ампутації

Вікторія Мельник журналістка сайту
чи можна не ампутувати кінцівку

За даними Національної служби здоров’я, протягом 2022-2024 років в Україні провели 93 566 ампутацій, держава надала понад 90 тис. протезів для поранених.

Наразі найчастіші причини ампутацій — активні бойові дії, під час яких військовим може відірвати кінцівку, або важко поранити бійця, внаслідок чого відбуваються необоротні процеси й кінцівку ампутують.

Українець Сергій Сошинський з 2010 року їздив по медкабінетах, щоб знайти причину своїх болів у спині та суглобах. Допомогли йому у США, де підтвердили рідкісний діагноз. Під час дворічного лікування йому хотіли ампутувати ногу, але чоловік благав знайти інший спосіб лікування. 

І лікарі змогли. Тепер Сергій створив фонд Здоровʼя українського народу, одним з проектів якого є програма Врятуй кінцівку: він переконаний, що ампутації можна уникнути у великій частині випадків поранення на війні.

Детальніше про це розповіла в УП.Життя Вікторія Андрєєва, ми переповідаємо найцікавіше далі у матеріалі.

Ампутація кінцівок: найчастіші причини

Найчастіше кінцівки військові втрачають через активні бойові дії. На жаль, такі кінцівки неможливо пришити назад через рвані рани, а також через загрозу інфікування.

Також причиною ампутацій є так званий турнікетний синдром. Адже після поранення над місцем рани накладають турнікет, щоб уникнути критичної крововтрати. Нижче місця накладання турнікета мʼязи та нерви деякий час функціонують без поступання крові, коштом власного запасу кисню та поживних речовин.

Однак якщо турнікет буде накладений понад чотири години, починається відмирання тканин. Внаслідок цього у кровотік можуть додатися продукти розпаду власних тканин, бактеріальні інфекції, токсини й патогени.

Тож тоді лікарі борються вже не за кінцівку, а життя людини.

— Коли вмирає м’язова тканина, вона вивільняє до кровотоку низку сполук. Наприклад, міоглобін — “молодший брат” гемоглобіну, який переносить кисень. Але у кровотоку він може призвести до ниркової недостатності, забивши ниркові канальці, — пояснює бойовий медик на псевдо Феб.

Зберегти кінцівку можливо, якщо фахівець зможе провести конверсію. Однак зробити її можна не пізніше, ніж через чотири години після накладання турнікета.

Та навіть якщо у стабпункті вдається врятувати кінцівку, то низка причин змушує лікарів у медзакладах все ж ампутувати ногу чи руку.

Чи можливо врятувати кінцівку

За словами Сергія Сошинського, через нестачу необхідних для порятунку кінцівок деталей та апаратів пацієнти перебувають у лікарнях набагато довше, їхні кінцівки втрачають функції через довгу бездіяльність — це також призводить до ампутацій.

Зокрема, йдеться про апарати зовнішньої фіксації, які можуть фіксувати кістку та лікувати інфекції на шкірі. Не вистачає також пластин, шурупів, ендопротезів суглобів.

Понад 50% кінцівок, які йдуть на ампутацію, можна врятувати без втрати функції. Але для того потрібен ресурс, своєчасне хірургічне втручання і, відповідно, кошти, ліки та девайси.

— Якщо більшість лікарів на консиліумі стверджує, що кінцівку можна спробувати зберегти, то в 99% випадків це вдається, — каже Сергій Сошинський.

За словами хірурга-ортопеда Василя Гайовича, чимала частина поранень українців складає ураження суглобів, мʼязів та множинні переломи. Кінцівки з такими травмами не функціонують і часто підлягають ампутації.

Реабілітація для людей з такими пораненнями не мають ефекту. Адже для цього потрібно, щоб усі кістки перебували на місці, складали каркас тіла.

— Ми зберігаємо все, що вціліло: м’язи, нерви, судини. Якщо кістки можна з’єднати — встановлюємо спеціальні пластини. Замість суглоба встановлюємо спейсер (тимчасовий протез суглоба) або ендопротез (постійний штучний суглоб), — пояснює Василь Гайович.

Про програму державної реабілітації та як підбирається протез, ми розповідали в нашому іншому матеріалі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.