Навіть від слова “мак” у повітрі немов починає пахнути смачнющими маковими пиріжками, поживними й корисними. А уява малює поле, до обрію вкрите тендітними червоними квітами. І попри те, що на незрілий мак полюють через його психотропний молочний сік, в Україні ця рослина залишається поза забороною. А нам ніщо не завадить ласувати маковою начинкою. Насіння маку вважається цілком безпечним. Тож, чим корисний мак для нашого організму? І чи є від нього шкода?
Чим корисний мак для організму: властивості для здоров’я
Мак має унікальний вітамінний склад. У ньому присутні речовини, яких не знайдеш в інших продуктах. Приміром, марганець. Цей мікроелемент підтримує здоров’я кісток. Корисний він і тим, що допомагає крові згортатися, посилює метаболізм.
А ще мак корисний для здоров’я тим, що містить багато міді, яка вкрай необхідна нашому організму для транспортування заліза, що допомагає насичувати кров киснем.
Макове насіння є джерелом ненасичених жирних кислот: омега-6 і омега-9, які зазвичай ми шукаємо в елітних харчових продуктах, приміром, у червоній рибі. От чим, виявляється, корисний мак!
Ці макові олії вкрай потрібні для здорової роботи серця. Дієта, збагачена ними, знижує вірогідність інсульту на 17%. Також доведено, що жири у маковій олії сприяють загоєнню ран.
Про вітамінний склад маку говорить і дієтологиня Ольга Безугла. За її словами, в маку присутні вітаміни РР і В, а також мікроелементи — кальцій, фосфор, залізо, калій, магній. Він містить багато клітковини і має низький глікемічний індекс.
Чим ще корисний мак для здоров’я? Усього одна столова ложка маку в день (9 грамів) принесе тобі чимало користі: в ньому 1,6 грама білка, 1,7 грама клітковини. А ще:
- марганець: 26 % норми на день;
- мідь: 16 % норми на день;
- кальцій: 10 % норми на день;
- магній: 7 % норми на день;
- фосфор: 6 % норми на день;
- цинк: 6 % норми на день;
- тіамін: 6 % норми на день;
- залізо: 5 % норми на день.
Але мак може виявитися і шкідливим для організму. І до його вживання є деякі протипоказання.
Чим шкідливий мак для організму
Якщо ти маєш алергічні реакції на деякі продукти, будь обережним(-ою) і з маком. Та й навіть коли все гаразд, не варто зловживати надмірними порціями, особливо дітям і літнім людям.
У великих порціях мак, за дослідженнями португальських вчених, може стимулювати надмірне вироблення гормонів, наприклад, гормону росту та пролактину і сильно збуджувати мозок.
А якщо ти худнеш, то не захоплюйся маковою випічкою! Все ж таки, макові зернятка — калорійний продукт. У ста грамах насіння міститься близько 500 ккал!
Тож як вживати мак правильно? Споживай його не більше цієї корисної дози: 100 г на добу!
Харчуйся здоровою їжею і насолоджуйся енергією життя, яку вона щедро дарує!
А більше дізнатися про вітамінні продукти, зокрема про корисні властивості грейпфрута, можна в іншому нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.