Стрес чи спадковість: в Україні зростає кількість хворих на рак — як це пояснюють онкологи

Ольга Читайло
Стрес чи спадковість: в Україні зростає кількість хворих на рак — як це пояснюють онкологи

Онкологічні захворювання здатні уражати тканини живого організму та повільно вбивати. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі виявляють близько 19 мільйонів нових випадків онкохвороб.

В Україні за даними канцер-реєстру щороку діагностують 100 тис. випадків раку.

Як воєнні дії вплинули на доступність послуг та який має бути алгоритм дій, якщо у тебе діагностували, або є підозра на рак? 

Хірургиня Іннеса Іванюк часто чує міфи про причини та лікування раку. Пояснює: психосоматика та злоякісні пухлини не мають нічого спільного.

— Це все міф. Негативні емоції, образи й тривожність не спричиняють рак.

Онкологічні захворювання — це мутації які можуть виникати в організмі впродовж життя або передаватися спадково.

Коли є підозра на рак, важливо не втратити час та негайно звернутися до лікаря за електронним направленням у будь-яку лікарню країни, що має контракт з НСЗУ.

Таким чином, у пацієнтів є можливість скористатися пакетом медичних гарантій: отримати консультацію, діагностику та лікування цілком безплатно.

Наприклад, чимало пацієнтів не знають, що КТ чи МРТ можна зробити безплатно, якщо мати на це направлення онколога. Проте записуватися доведеться за кілька місяців.

Не варто вдаватися до гіпердіагностики, однак для певного віку та статті рекомендовані чекапи організму.

— Для жінок за 40 років рекомендовано кожні два роки робити огляд у мамолога, також кожні два роки після 50 треба робити тест калу на приховану кров, якщо говоримо про рак товстого кишківника, — каже завідувач відділення хірургії печінки, підшлункової залози та перитонеального канцероматозу Вʼячеслав Копецький.

В Україні та світі найбільш поширеними є рак грудей, прямої кишки, легень.

Пані Лариса — проходить лікування. Радить людям із таким діагнозом доєднатися до спеціалізованих спільнот у соціальних мережах — там можна отримати й поради щодо лікування, і колосальну психологічну підтримку.

Куди звертатись та що робити, якщо на рак хворіє дитина — ми розповідали в іншому матеріалі. 

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!