Плацебо чи реальна допомога? Що таке мікродозинг і чому люди їдять мухомори

Анастасія Грубрина журналістка сайту
Мікродозинг

Часом у новинах ми можемо побачити таке: на Буковині сімʼя отруїлася грибами. Народна медицина досі живе, а тому люди намагаються вилікувати хвороби отруйними грибами. Або ж вдаються до купівлі добавок з грибами.

Зовсім скоро почнеться перший сезон грибів у році, а тому ми розповімо тобі, що таке мікродозинг і чому цей підхід краще не пробувати.

Що таке мікродозинг

З огляду на кількість випадків отруєнь грибами та поширення БАДів на їхній основі, ми вирішили розповісти більше про тенденцію, яка частіше є шкідливою для організму, ніж лікувальною.

Мікродозингом називають практику вживання психоактивних речовин у малих дозах. Такі дози не мають викликати змін свідомості, галюцинацій або інших небезпечних станів, а повинні опосередковано впливати на заспокоєння та піднесений настрій.

Одними із найдоступніших подібних речовин для людей є отруйні гриби. Ними люди намагаються покращити свій психічний стан чи сон, приписують лікування давніх хвороб. З огляду на те, що збирання і вживання людьми отруйних грибів проконтролювати не можна, часто вони опиняються у лікарнях з важкими формами отруєнь. До речі, ми розповідали, які симптоми отруєння грибами.

Прихильники мікродозингу стверджують, що невеликі дози можуть покращити настрій, емоційний стан, розвинути когнітивні функції, знизити стрес та покращити увагу.

Проте дослідники та науковці мають іншу думку. У Гарварді діляться, що немає очевидних і доведених позитивних переваг мікродозингу мухоморами чи іншими грибами, а також добавками на їхній основі. Дію на людей пояснюють ефектом плацебо.

Фото: Unsplash

Загалом мікродозинг передбачає споживання речовин чи продуктів (грибів), які в невеликих дозах мають містити ЛСД, псилоцибін чи інші речовини.

Психоделіки, такі як псилоцибін і ЛСД, можуть викликати фізіологічну толерантність, що може означати, що навіть якщо мікродозування допомагає, може спостерігатися спадна віддача, якщо дотримуватися того ж дозування, — пояснюють науковці.

У майже 200 видів грибів можна натрапити на речовину псилоцибін, яка є психоделічною. З огляду на схожість деяких видів грибів, люди, які хотіли смачної вечері, можуть отримати харчове отруєння та інтоксикацію.

А ті, хто знають про наявність таких речовин у грибах, можуть свідомо використовувати їх для зміни свого стану. Нагадуємо: це може бути смертельно небезпечно!

Чи є безпечні варіанти мікродозингу

Нині медики та науковці (в основному у США) працюють над тим, аби на фармацевтичному ринку з’явилися безпечні препарати на основі псилоцибіну та екстазі. Очікується, що їх пацієнти зможуть вживати під наглядом лікарів.

До прикладу, компанія Psyched Wellness працює з мухоморами (Amanita muscaria), аби легалізувати препарати на їхній основі. Виробник хоче випустити заспокійливе без психоделічного складника. Та клінічних випробувань препарат не проходив.

Є й інші варіанти. Мухомори стали потрапляти у БАДи та інші добавки, які вільно продаються в інтернеті як препарати для заспокоєння, сну чи концентрації. Продаж в Україні не регулюється та не контролюється.

Є два погляди на проблему: декриміналізація психоделіків для широкого і безпечного розповсюдження ліків, і скептицизм у питанні — люди бояться, що вільний доступ для таких речовин спровокує сплески психіатричних хвороб. В Україні психоделічні речовини поза законом, тому не досліджуються. Однак про мухомори не зазначено ніде.

Фото: Unsplash

У Гарварді нагадали, що використання подібних речовин можливе для пацієнтів з серйозними психічними захворюваннями, такими як шизофренія або біполярний розлад.

Медичні висновки досі неоднозначні щодо того, чи можна вважати мікродозинг безпечним. Одне дослідження описує позитивний ефект на покращення самооцінки, зосередженість, творчість, щастя, продуктивність. Та науковці нагадують про ефект плацебо.

Проте інше дослідження, що відсіяло ефект плацебо, показало, що вживання таких речовин не вплинуло на креативність, психічний добробут та когнітивні функції.

Чи варто цим займатися

Рішення про поїдання мухоморів чи інших грибів задля досягнення змін настрою чи інших ефектів — індивідуальне. Якщо дослідження на цю тематику, зафіксована кількість отруєнь та можливі ризики тебе не переконали — варто хоча б проконсультуватися з лікарем.

Можливо, лікар запропонує тобі кращу альтернативу для настрою, психічного добробуту чи допоможе діагностувати хвороби, симптоми яких тебе непокоять, і ти шукаєш розради у БАДах чи лісових грибах.

Пам’ятай про власну безпеку і уникай всього, що може поставити її під загрозу. Наостанок: нині немає досліджень, які б однозначно затвердили бодай мінімальну користь мікродозингу.

А поки тримай список їстівних грибів, які ростуть в Україні.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.