Сьома ранку — будильник верещить на повну, щоб точно тебе розбудити. Ти розплющуєш очі, серце калатає у грудях. Сонно плентаєшся до ванної, аби хоч якось освіжитися та прокинутися остаточно.
Нічний сон минув, але утома залишилася. За годину — на роботу, а в тебе ще купа справ удома. І так щоранку, бо навіть якщо лягти спати до 23:00, ти все одно проспиш, або почуватимешся кволо увесь наступний день.
А що, якби ми не спали взагалі? 24 години на добу жили життя без сну? Чи можливо це, чи лише фантастичні думки — розібрався Ранок у Великому місті. Що буде з організмом, якщо відмовитися від сну — далі у матеріалі.
Що буде, якщо не спати
24 години без сну
Перші 24 години тобі здаватиметься, що все минає чудово: багато енергії, часу на виконання завдань, мозок працює швидко та якісно.
Причина цьому — викид дофаміну, який підживлює мозок. Але радіти насправді немає чому.
36 годин без сну
Після 36 годин без сну мозок починає давати збій. Цілком прості та рутинні справи викликають труднощі. Наприклад, ти приходиш на кухню і не розумієш, за чим саме та для чого.
У людини сповільнюються реакції, мова стає невиразною, погляд — затуманеним.
Все тому, що порушуються ключові функції: увага, памʼять, ухвалення рішень. Роботу мозку в цей момент можна порівняти із твоїм старим перегрітим ноутбуком.
72 години без сну
На цьому етапі починається найстрашніше — біль у всьому тілі, тьмяна шкіра, западають очі. Організм перестає оновлювати клітини, тож пришвидшується процес старіння.
Та найгірше — ігри свідомості, яка більше не здатна розрізняти реальність від сну. Зʼявляються галюцинації, голоси у голові.
На четвертий день тіло починає споживати себе: сповільнюється метаболізм, мʼязи руйнуються, аби добути нову енергію. Очевидно, погіршується імунітет. Слабшає кожна клітина.
Тиждень без сну
Очевидно, ставатиме лише гірше: плутанина, марення, дивні думки. Мозок більше не регулює температуру тіла, серце працює з перебоями, органи починають по черзі “затихати”.
Зрештою, настає смерть.
Бо сон — це не розкіш, а життєво необхідна функція!
Якщо ти не можеш спати й цей стан затягується на кілька діб, обовʼязково й терміново звернися до лікаря! Ти також можеш звернутися на Гарячу лінію з питань профілактики самогубств і підтримки психічного здоров’я Lifeline Ukraine.
Однак з віком твій сон дійсно буде ставати гіршим — це біологічний процес. Як це виправити, ми писали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.