1 грудня — Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Раніше цю хворобу прирівнювали ледве не до чуми, а хворих на неї ізолювали від суспільства, накладаючи табу на будь-яку взаємодію зі світом. Зараз знання про СНІД стали ширшими, а люди знають, як саме передається хвороба.
У період між 2010 та 2021 кількість хворих на СНІД у світі знизилася — ВІЛ-інфікованих поменшало на 21,9%. Водночас в Україні цей показник зріс більш ніж учетверо. Проте так само відбувся спад смертності на понад третину. NAUKA.UA розповіли, у чому причина такої ситуації зі СНІДом в Україні.
СНІД в Україні: чому кількість хворих зростає
Науковці проаналізували дані про кількість випадків і рівень смертності від ВІЛ за 1990-2021 роки.
Як виявилося, у період з 2010 до 2021 кількість хворих на 100 тисяч населення світу стала меншою на 31%, а смертність зменшилася майже на 40%.
У 2021 році загальна кількість ВІЛ-інфікованих сягнула 40 млн осіб. Найгірша ситуація — в Африці, на південь від Сахари. Там спостерігається найвищий ризик інфікування ВІЛ протягом життя — майже 9%.
Там також проживає найбільша частка людей, яка не отримує належного лікування. У 2021 у цьому регіоні пацієнтом зі СНІДом був кожен сотий.
Але завдяки доконтактній профілактиці зараження навіть тут знижуються показники захворюваності та смертності.
В Україні ситуація не краща, ніж в більшості інших країн. Ризик зараження протягом життя у 1995 році становив 2,81%. А у 2021 він зріс до 17,72%.
Кількість нових випадків значно зросла, а разом з тим виросла і смертність. Це пояснюється недостатньою кількістю заходів профілактики, низьким рівнем ретровірусної терапії та стигматизацією пацієнтів, які соромляться отримати вчасну діагностику та медичну допомогу.
Як вважають науковці, кількість людей із ВІЛ/СНІД у світі досягне 44,4 млн у 2039 році, а потім почне знижуватися. Але лише частина країн досягнуть цілі ООН зі зниження частоти захворюваності на 90%.
Тож в Україні та в інших державах досі існує потреба у додаткових заходах ранньої діагностики, профілактики та терапії ВІЛ.
А як це — жити з ВІЛ в Україні? Ми розповідали історію переселенки з Луганщини, якій поставили цей діагноз.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.