Життя в постійному стресі змушує багатьох шукати легкі рішення: заспокійливе перед сном, магній проти нервів, вітамін D для імунітету. Вітамінні комплекси здаються чарівними пігулками, які розвʼяжуть усі проблеми — варто лише піти в аптеку. Але чи справді це так?
Нутриціологиня Ліля Красько розповіла hromadske, чому аналізи на вітаміни можуть ввести в оману, чи варто довіряти антистресовому магнію і як не нашкодити собі популярними добавками.
Магній В6: антистрес чи маркетинговий хід
Магній бере участь у понад 300 біохімічних процесах в організмі, а вітамін B6 допомагає йому засвоюватися. Однак міф про чарівні властивості комплексу Магній B6 часто перебільшений.
Магній можна отримати з їжі — він є в горіхах, насінні, гречці, рибі, молочних продуктах. Приймати таблетки без призначення лікаря — це просто марна трата грошей, адже надлишок магнію виводиться із сечею.
До того ж, цей вітамін має різні форми. Наприклад, цитрат магнію корисний для нервової системи, а гліцинат — для м’язів. Самостійно обрати правильний варіант і дозу неможливо.
Також магній може викликати побічні ефекти — від проносного ефекту до поганої засвоюваності при проблемах з шлунком.
Якщо у тебе немає виражених симптомів дефіциту (наприклад, м’язових судом, сильної втоми, дратівливості) і лікар не радив приймати магній, то краще звернути увагу на своє харчування, а не купувати таблетки.
Вітамін D — гормон, а не добавка
Вітамін D часто рекомендують усім — для імунітету, настрою, кісток і навіть профілактики депресії. Але цей вітамін — насправді гормон, і його надлишок небезпечний. Він бере участь у роботі серця, мозку, імунної системи, відповідає за засвоєння кальцію та здоров’я кісток. Найприроднішим шляхом його отримання є сонце.
Але у більшості людей в Україні спостерігається його дефіцит, тому лікарі радять додатковий прийом. Недостатність вітаміну D в організмі буває у 90% українців, але самостійне призначення великих доз може викликати передозування. Наслідки — накопичення кальцію в крові, порушення роботи серця, нирок і навіть судоми.
Щоб не нашкодити собі, слід здавати аналіз крові двічі на рік (навесні та восени) та приймати вітамін D лише так, як призначив лікар.
Чи варто здавати аналізи на вітаміни
На жаль, лабораторні аналізи на вміст вітамінів не завжди точні. Наприклад, рівень магнію в крові коливається щодня, залежно від раціону, тому одноразовий тест не дасть повної картини.
Що робити
- Здати базовий чек-ап: аналіз крові, феритин, вітамін D, B12, глюкозу, тиреотропний гормон, ліпідограму.
- Вести харчовий щоденник, щоб зрозуміти, яких вітамінів може не вистачати.
- Звернутися до лікаря, а не самостійно призначати собі вітаміни.
Читай й про те, коли краще пити вітаміни.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!