Менше світла — більше навантаження: чому осінь погіршує здоров’я очей

Ірина Танасійчук журналістка сайту
як зняти втому очей

Коротший світловий день восени впливає на наші очі, особливо якщо доводиться працювати з гаджетами. Вони швидше втомлюються, частіше болять, а зір може погіршитися. 

Чим ще небезпечна втома очей восени, які її симптоми та що з цим робити, розповів офтальмохірург та член Європейського товариства катарактальних і рефракційних хірургів Ілля Афанасьєв для Здоров’я 24

Втома очей восени: симптоми та причини виникнення

Є кілька чинників, що впливають на втомлюваність очей:

  • освітлення — дуже яскраве сонце чи висока освітленість в кімнаті, або навпаки, брак світла;
  • інтенсивність освітлення — різкі раптові зміни;
  • температура повітря (холод звужує судини очей), вологість, атмосферний тиск, наявність та швидкість вітру.

Як пояснює Ілля Афанасьєв, на зір також впливають різні аметропії — оптичні сили ока. Серед них є міопія (короткозорість), гіперметропія (далекозорість) й астигматизм. 

— Для гарного зору нам потрібно, щоб світловий промінь потрапляв на сітківку, аби відбувалася певна хімічна реакція. Отже, чим слабше світло, тим менша хімічна реакція, бо сітківці важче оцінити, скільки світла на неї потрапило, — докладно пояснює офтальмолог. Це безпосередньо впливає на гостроту зору.

Внаслідок довгого періоду роботи в сутінках рецептори, що відповідають за цей процес, втрачають здатність добре працювати. 

Простими словами, якщо довго працювати за поганого освітлення, якість зору знизиться. Саме тому важливо мати достатньо світла: тоді воно потрапляє на фоторецептори сітківки та  утворює хімічну реакцію.

Симптоми втоми очей проявляються таким чином:

  • сухість;
  • світлочутливість, коли очі подразнюються через яскраве світло чи погану освітленість;
  • астенопія — це перенапруження очних м’язів. Її симптоми — відчуття дискомфорту, печіння, бажання частіше кліпати очима, а іноді головний біль.

Втома очей найчастіше переслідує користувачів ПК, дітей, військових, поліцейських та інших людей, що працюють в темний час доби на свіжому повітрі, а також водіїв. 

Як зняти втому з очей восени

Гарне освітлення кімнати — перша та головна запорука здорових очей. Щоб самостійно зрозуміти, чи достатньо світла в кімнаті, варто звернути увагу, чи легко читати текст будь-якої книги або журналу. 

Якщо потрібно напружувати очі, нахилятися, змінювати позицію, щоб краще було роздивитися літери, тоді слід задуматися над покращенням освітлення. 

Світло буває більш різким та холодним, а буває теплим та м’яким. Однак холодне світло більше напружує очі, а дуже жовте може не давати достатньої освітленості й тим самим впливати на навантаження очей.

Друге — це уникання цифрової втоми, яка призводить до сухості, подразнення, почервоніння, печіння, затуманення зору. Особливо шкідливим є використання гаджетів у темряві. 

Коли темно, око розслаблюється, зіниця розширюється, а світло з монітора комп’ютера змушує постійно адаптуватися до яскравості екрана, — говорить Ілля Афанасьєв. 

Не забувай брати паузи в роботі за комп’ютером. Слідуй правилу 20–20–20: кожні 20 хвилин відпочивай і дивися на об’єкт на відстані 20 футів (6 метрів) протягом 20 секунд.

За потреби зволожуй очі краплями. Виконуй гімнастику для очей, щоб розробляти окорухові м’язи й покращити кровообіг.

Дотримуйся балансу зволоженості повітря. І сильно сухе, і надмірно вологе повітря шкідливі для очей, тож використовуй спеціальні зволожувачі чи осушувачі. 

А про те, як зберегти зір якщо постійно працюєш за комп’ютером, ми говорили з офтальмологинею. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.