Денна дрімота — сигнал тривоги: сонливість у жінок старшого віку може свідчити про деменцію

Анастасія Жиденко редакторка сайту
жінки старшого віку

Здавалося б жінки старшого віку, які здаються втомленими, можуть подрімати вдень. Проте нове дослідження кидає тривожне світло на цю звичку.

Надмірна сонливість у жінок віком за 80 років може бути не безневинним проявом віку, а ранньою ознакою серйозних змін у мозку. Імпульс подрімати може бути не проявом втоми, а передвісником деменції! Читай найцікавіше про результати експерименту — у нашому матеріалі.

Про що свідчать нові дані

Згідно з виданням The Washington Post, жінки старше 80 років, у яких за п’ятирічний період значно збільшилась тривалість сну вдень і вночі, мають удвічі вищий ризик розвитку деменції. Вчені проаналізували дані 733 учасниць, у яких на початку дослідження не було когнітивних порушень.

Їхній сон фіксувався за допомогою спеціальних наручних моніторів, а також щоденників сну. У середньому за п’ять років тривалість нічного сну зросла до 19 хвилин, а денна дрімота — на понад пів години. Проте найбільше вчених стурбувала не сама кількість сну, а його якість.

Тривожна статистика

Понад 21% жінок потрапили до групи з помітним зростанням тривалості і якості сну. Саме у цій категорії ризик розвитку деменції був найвищим. Загалом 93 учасниці (12,7%) отримали діагноз деменції протягом дослідження.

Після врахування факторів, таких як вік, освіта, расова приналежність і стан здоров’я, зв’язок між підвищеною сонливістю і ризиком деменції залишився статистично значущим. Цікаво, що в жінок із просто погіршеним нічним сном (без денних дрімот) цей зв’язок був менш очевидним.

Проте, за п’ять років добові ритми жінок старшого віку можуть істотно змінитися.

Про це повідомив автор дослідження Юе Ленг.

Як діяти у цій ситуації

Фахівці з питань сну вважають дослідження тривожним сигналом. Вони закликають лікарів і родини не ігнорувати зміни в режимі сну жінок старшого віку. Особливо насторожити має поєднання зростання денних дрімот із начебто покращенням нічного сну.

Проте дослідники не стверджують, що сонливість викликає деменцію. Ймовірніше, вона є симптомом або супутнім проявом глибших змін у мозку, які ще не проявилися.

Раніше ми розповідали, як додаток для смартфонів може виявити ранню причину деменції.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Здоров'я