Через війну змінилося все, навіть жарти українців. Але стереотип, що чоловіки жартують краще, досі діє. І наші комікеси руйнують його, щойно розпочинають свій виступ.
Через гумор підіймають і теми сексизму, і хибних уявлень, якою ж має бути жінка. Точно не обов’язково мамою чи домогосподаркою. А якщо й окрасою колективу, то лише за власним вибором.
Жарти допомагають Насті Зухвалій знімати емоційне напруження під час війни й трансформувати лють на окупантів у творчість. Аудиторія теж прагне розрядки й з віддачею реагує на гумор комікеси. Повномасштабне вторгнення швидко скоригувало український стендап.
У стендапі Настя майже десять років, і точно знає, що не існує різниці між чоловічим та жіночим гумором. Однак такої думки аж ніяк не всі.
Раніше жарти та іронія на тему фемінізму займали левову частку її виступу. Тепер гумор Насті має інші акценти — висміювати російського ворога. Але тему рівності все одно підіймає за кожної нагоди.
— Це закінчиться тоді, коли мене не буде зачіпати сексизм. А оскільки, за даними економічного форуму, нам треба ще найменше 250 років, щоб досягти економічної рівності між жінками та чоловіками, то я так розумію, що, навряд чи у мене є шанс дожити до моменту, коли сексизм не буде дратувати мене.
Маючи тривалий досвід у стендап-комедії, їй комфортно працювати серед чоловіків. Та ось кому несолодко, так це комікесам-початківицям.
Точно не дозволяє комусь похитнути віру в себе Аня Кочегура. Вона не раз натрапляла на сексизм не лише в коментарях у соцмережах, але й серед колег. Однак називає його лагідним.
— Якщо декілька коміків вирішують, хто по черзі перший йтиме на сцену, а вважається, що першим виступати важче, то хтось скаже, що дівчину не можна ставити першою. Тобто, наче людина і піклується про мене, але знову ж таки ніби говорить про те, що дівчата слабкі.

Аня теж вважає неприродним поділ гумору за статтями. Вона б воліла нарешті стерти наявні межі.
Пропонують зробити стендап, щоб були тільки комікеси й назвати його жіночим стендапом. Чому ніхто не називає стендап, де всі чоловіки — чоловічим?
Послухати їх збираються повні зали. Сучасні українські комікеси не лише потішать вдалим жартом, але й використають його як інструмент боротьби за гендерну рівність.
Боротися з нерівністю через стендап — практика світова. В Австралії цим відома Ганна Ґедсбі. Вона роками розвінчує стереотипи щодо жінок. Американська комікеса Алі Вонг теж знана гострим гумором, завдяки якому порушує питання ролі жінки в суспільстві. Або акторка Емі Шумер, яка через відверті жарти стирає негативне уявлення про жіночність.
Звісно, жодна з комікес не жартує тільки про сексизм. Вони мають таланти й розважити аудиторію, і актуалізувати соціально важливу тему.
Та українські гумористи вміють не лише боротися з ворогом на словах, але й на ділі. А тому виступають потужною силою у проведенні волонтерських зборів. Читай, що розповів в інтерв’ю Василь Байдак про тонкощі волонтерства і важливість донатів.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.