Острів безпеки для малечі з аутизмом: як у Львові допомагають дітям з РАС під час війни

Оксана Ясницька Журналістка програми Вікна-новини

Війна залишила мільйони українських родин без дому, звичного життя та опори. Особливо чутливо на ці зміни реагують діти з розладом аутичного спектра (РАС). Для них кожна нова обставина стає викликом. Та у Львові таким родинам простягають руку підтримки. 

Центр Левчик Спектрум Хаб безкоштовно надає корекційну допомогу дітям з аутизмом з-поміж внутрішньопереміщених осіб. Чому саме цей центр став для особливих дітлахів простором безпеки? Розповідаємо далі. 

Як діти з РАС отримують шанс на допомогу у Львові

Їхній день починається зі спільного приготування сніданку. Разом із мамою 10-річний Михайлик нарізає овочі для улюбленого салату. Після сніданку мама із сином сідає за стіл для творчих занять. Без цього не минає жоден їхній день. 

З вигляду Михайлик абсолютно звичайний хлопчик, але у віці трьох років йому поставили діагноз аутизм.

— Ми пішли у дитячий садочок влітку і стали помічати, що Міша якось не так себе веде. І нам одразу сказали про це фахівці (про аутизм — ред.) і ми звернулися до фахівців, — розповідає мама хлопчика Анна. 

Для цього родина перебралася до Києва. Там Михайлику прописали програму індивідуальних занять. Спершу було дуже складно, пригадує Анна.

— Дитина маленька і я сама не розумію, як це робити. ABA-терапевт приходив на дві-три години, займався з Мішею. Я повинна була постійно бути на занятті, навчатися сама.

АВА-терапевт — це спеціаліст, який працює з дітьми, що мають проблеми у розвитку, поведінці або навчанні. Після тривалих занять хлопчик почав самостійно сидіти за столом А згодом навіть навчився їздити в громадському транспорті без зайвого стресу.

Проте потім почалась війна і родина змушена була виїхати на Захід. Дорога для них стала ще тим випробовуванням.

В мене не було для Михайлика особливого харчування, яке він їсть. Він же ж не все їсть, а лише вибірково. І все печиво, що я взяла, він все з’їв. На другу добу, коли ми їхали, мені його нічим було годувати.

Спершу Анна з сином опинились на Закарпатті. Згодом вони приїхали до Львова і вже тут знайшли центр, який безкоштовно надавав послуги діткам з розладом аутистичного спектра з-поміж ВПО. Відтоді хлопчик відвідує тут усі заняття. 

— За час відвідування він демонструє помірний темп, але дуже позитивний у динаміці. Він має добре сформовану навчальну поведінку, візуальні навички. Він освоїв навички глобального читання, — розповідає методистка центру Людмила Мамалига. 

Хаб розпочав свою роботу два роки тому. Наразі центр навчає 45 вихованців. Особливу увагу приділяють розвитку соціальних навичок у дітей з аутизмом.

Також важливий напрям — сенсорна інтеграція, адже багато діток мають надчутливість до звуків чи дотиків. Також у центрі є логопедичні заняття, заняття з прикладного аналізу поведінки з сенсомоторного розвитку. 

Не так давно відкрилися нові напрямки: клас музичної терапії, арт-терапії й клас підготовки до школи.

Втім фахівці запевняють: 90% корекційної роботи залежить від того, наскільки включені в роботу батьки. Найголовніше — знайти свій шлях для гармонічного розвитку дитини. 

А які труднощі під час війни переживають родини, які виховують дітей з РАС — читай в історії родини Коломієць з Харкова

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Відео Люди