Без ніг, відштовхуючись руками, прямував до кордону: історія українця, який не хотів жити в окупації

Ольга Читайло

Віктор Лаптєв наважився фактично переповзти кордон з Росією, лиш би не жити в окупації. Чоловіка без ніг на півшляху до українського КПП зустріли волонтери.

Він каже: розумів, що буде важко і був готовий хоч і кільканадцять годин повзти, відштовхуючись руками. Там, на Луганщині, залишив дім, але в Києві здобув свободу.

Царівку Луганської області, звідки виїхав Віктор з дружиною, захопили у перші дні повномасштабної війни. Чоловік згадує, як 26 лютого 2022 року вийшов на ґанок та побачив, що на вулиці висять білі стрічки навпроти будинків. А навпроти його домівки — не висіла.

Тими білими стрічками окупанти позначали лояльних до себе. Родина Лаптєвих такою не була і не дивно, що до них невдовзі прийшли з обшуком. Потім був другий і третій обшук.

Подружжя спершу сподівалося на швидке визволення, та потім зрозуміли, що треба втікати. Але чоловіку без ніг таку подорож спланувати було непросто. Вирішили йти через Покровку, бо так швидше і дешевше, ніж через Європу.

До кордону чоловіка з дружиною з рідної Царівки, що в Луганській області, доправили перевізники. А далі треба було йти самотужки. Крісло колісне Віктор віддав дружині, аби вона на ньому довезла речі до кордону. Потім вона планувала повернутись за чоловіком, але її не випустили — було небезпечно.

Віктор Лаптєв

Тому Віктор вирішив самотужки подолати необхідну відстань до свободи. Сподівався на силу рук та пристрій, який використовував, коли незручно було їхати на візку. Так він звик пересуватися вдома і був певен, що зможе подолати й цей шлях.

Я зрозумів, коли пройшов півкілометра, що мені стало тяжко.

Саме в той момент і прийшла допомога. Це був волонтер Віталій. Він привітав чоловіка з поверненням на підконтрольну Україні територію. Та якби родина евакуювалась, наприклад, у січні, то їх ніхто б не зустрів. Тоді на дорогу волонтери ще не виходили. Це вважалося надто небезпечним.

Волонтери пішли на ризик, бо зрозуміли, наскільки багато людей без їхньої підтримки втрачають шанс на порятунок з окупації. Таким шансом скористались і Віктор з дружиною.

У столиці вже давно живуть діти подружжя. Сама ж пара орендує кімнату у готельному номері за власний кошт. Віктор, коли влаштується, хоче зайнятися волонтерством. А ще думає, як допомогти воїнам, які стільки втратили на війні. Він сам свого часу знайшов сили жити повноцінно далі.

Та у своєму тимчасовому домі подружжя мріє про повернення у рідний, на Луганщині. Це буде можливо лише після звільнення.

Україна для вільних людей. Тут можуть бути різні думки, але волю ти починаєш відчувати, коли її немає. Я там жив, її немає. І бути не може.

Зібрав рюкзак і поночі пробирався з окупації також Івана Якович. Читай історію 88-річного патріота української землі, що вражає силою духу та витримкою.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Відео Люди