Події у Казахстані — якщо коротко
Протести у Казахстані, які почалися 2 січня через здорожчання вдвічі скрапленого газу, переросли у вуличні бої.
Палають адмінбудівлі, зокрема президентська резиденція, в містах чути постріли й вибухи.
Лише у нічних зіткненнях постраждали півтисячі людей і близько сотні силовиків. 200 протестувальників затримані.
Президент Токаєв оголосив надзвичайний стан і заявив, що вже є загиблі й він буде діяти максимально жорстко.
МЗС України радить нашим громадянам утриматись від поїздок до Казахстану.
Детальніше про події в Казахстані
Дим і звуки пострілів. Найбільше місто Казахстану та колишня столиця — Алмати. Від ранку протестувальники штурмують адміністративні будівлі.
Подекуди палають пожежі. Більш як тисяча людей увірвалися до акимату — це міська адміністрація. Заходили через розбиті вікна та двері, приміщення у вогні.
Місцеві ЗМІ повідомляють, що демонстранти б’ють правоохоронців, які намагаються їх стримати. З обох боків десятки поранених.
Горить також міська прокуратура. А ще мітингувальники захопили президентську резиденцію.
Вуличні бої точаться по всьому Алмати. На вулиці міста влада вивела тисячі силовиків. Президент країни Токаєв у кількох регіонах оголосив до 19 січня надзвичайний стан.
Зокрема, у столиці країни Нур-Султані (це колишня Астана) запроваджена комендантська година з 11 вечора до 7 ранку. А ще заборонені масові заходи.
У столиці вимкнений телефонний зв’язок та тривають перебої з інтернетом. Попри це демонстрації не припиняються.
В Алмати поліція проти демонстрантів застосовує сльозогінний газ і світлошумові гранати. Очевидці розповідають про постріли, на відео чути вибухи.
Проте силовики не завжди підкорюються наказам згори. В Актобе теж штурмом брали адміністративну будівлю, поліцейські повідомили, що вони з народом і не чинитимуть проти нього насильства.
Одразу у кількох великих містах люди збираються біля акиматів і вимагають народних виборів акимів — це голови місцевих органів виконавчої влади. Вони зводять барикади.
На тлі масових протестів уряд Казахстану вже пішов у відставку. А президент Касим-Жомарт Токаєв закликає громадян до розсудливості.

Знову звертаюся до вас виявити розсудливість і не піддаватися на провокації зсередини та ззовні. Ейфорія мітингів та вседозволеності, заклики атакувати службові приміщення цивільних та військових відомств є абсолютно незаконними. Це злочин, за яким може бути покарання, — звернувся президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв.
Чого вимагають люди
Протести в країні тривають п’ять днів. Усе почалося після підвищення вартості газу у кілька разів. Люди спочатку вимагали лише перегляду цін. А потім зажадали відставки і уряду, і президента.
Урядова комісія вже пообіцяла мітингувальникам зменшити ціну на газ і дала гарантії, що їх не притягуватимуть до відповідальності, та демонстранти розходитись відмовляються.
Вони хочуть змін усередині держави, викорінення корупції та кумівства, відходу з політики одіозного колишнього очільника країни Нурсултана Назарбаєва. Саме він із родиною, на думку опозиції, досі є реальним.