Трибуна заблокована, а УПЦ МП — ні. Чому Рада провалює голосування за скандальний законопроект

Олег Корнієнко Журналіст програми Факти ICTV
Ольга Чайко Журналістка програми Факти ICTV
Христина Гавриш Журналістка програми Факти ICTV

Напередодні народні депутати, які хочуть заборонити релігійні організації, пов’язані з РПЦ, заблокували трибуну Верховної Ради. Вони вимагали негайно розглянути питання, але не всі були готові до цього.

Народні обранці з різних фракцій вимагають поставити нарешті на голосування законопроект про заборону Української православної церкви Московського патріархату.

Законопроект у першому читанні ухвалили ще торік у жовтні. Далі нардепи внесли понад 1200 правок.

Голосування у другому читанні мало відбутися в травні, потім — у червні. І ось вкотре законопроект не вносять до порядку денного, хоча його підтримав президент. І голоси у ВР теж ніби є: за вся опозиція та 130 голосів від Слуги народу.

Чому затягують закон про заборону УПЦ МП

Представник фракції Слуга народу голова гуманітарного комітету Микита Потураєв каже: ймовірно, така ситуація склалася через брак комунікації.

Очевидно, що вчора зранку на погоджувальній раді наші представники, Давид Арахамія та Андрій Мотовиловець, просто не розуміли, скільки голосів з власної фракції буде точно гарантовано подано за закон 8371. І тому була зроблена така помилка.

Попри жорстоку війну Росії проти України, яку благословляв навіть патріарх Кіріл, Українська православна церква Московського патріархату так і не спромоглася остаточно розірвати зв’язок з російською церквою.

Навесні 2022 року УПЦ МП внесла зміни у свій статут і наполягає, що тепер вона незалежна церква. Хоча у канонічному праві не існує такого терміну. Повністю незалежною є лише автокефальна церква, яка повинна мати відповідний документ — Томос. Приналежність до Москви вже двічі підтверджувала і спеціальна релігієзнавча експертиза.

Цей законопроект — не про заборону церкви, а про те, як визволити цю церкву з-під російської тиранії, кажуть нардепи. У документі чітко прописали, як позбутися російського контролю і передбачили кількаступеневу процедуру заборони тих релігійних організацій, які так і залишаться під керівництвом Росії.

Перш ніж забороняти таку структуру, її зв’язок з країною-агресоркою буде ретельно аналізувати комісія науковців, а далі рішення ухвалюватиме суд.

Цей закон не передбачає ніякого адміністративного знищення, негайної заборони й так далі. Є судова процедура, — каже нардеп від партії Європейська солідарність Ростислав Павленко.

Поки ВР взяла паузу. Нардепи підуть доопрацьовувати законопроект у комітеті. До нього хочуть внести ще додаткові поправки, аби документ був досконалим і його не могли оскаржити в Конституційному суді. На цьому наполягає спікер парламенту Руслан Стефанчук.

Розглянути законопроект у другому читанні мають на наступному засіданні Верховної Ради. Найімовірніше воно відбудеться в середині серпня.

Минув рік з того часу, як національний заповідник Києво-Печерська лавра через численні порушення розірвав угоду оренди з УПЦ МП. Попри це, представники патріархату все ще перебувають у Нижній лаврі. Читай, як змінилася ситуація у Києво-печерській лаврі та чому заборона УПЦ МП може допомогти очистити її від московських попів.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!

Категорії: Відео Україна