Напередодні народні депутати, які хочуть заборонити релігійні організації, пов’язані з РПЦ, заблокували трибуну Верховної Ради. Вони вимагали негайно розглянути питання, але не всі були готові до цього.
Народні обранці з різних фракцій вимагають поставити нарешті на голосування законопроект про заборону Української православної церкви Московського патріархату.
Законопроект у першому читанні ухвалили ще торік у жовтні. Далі нардепи внесли понад 1200 правок.
Голосування у другому читанні мало відбутися в травні, потім — у червні. І ось вкотре законопроект не вносять до порядку денного, хоча його підтримав президент. І голоси у ВР теж ніби є: за вся опозиція та 130 голосів від Слуги народу.
Чому затягують закон про заборону УПЦ МП
Представник фракції Слуга народу голова гуманітарного комітету Микита Потураєв каже: ймовірно, така ситуація склалася через брак комунікації.
Очевидно, що вчора зранку на погоджувальній раді наші представники, Давид Арахамія та Андрій Мотовиловець, просто не розуміли, скільки голосів з власної фракції буде точно гарантовано подано за закон 8371. І тому була зроблена така помилка.
Попри жорстоку війну Росії проти України, яку благословляв навіть патріарх Кіріл, Українська православна церква Московського патріархату так і не спромоглася остаточно розірвати зв’язок з російською церквою.
Навесні 2022 року УПЦ МП внесла зміни у свій статут і наполягає, що тепер вона незалежна церква. Хоча у канонічному праві не існує такого терміну. Повністю незалежною є лише автокефальна церква, яка повинна мати відповідний документ — Томос. Приналежність до Москви вже двічі підтверджувала і спеціальна релігієзнавча експертиза.

Цей законопроект — не про заборону церкви, а про те, як визволити цю церкву з-під російської тиранії, кажуть нардепи. У документі чітко прописали, як позбутися російського контролю і передбачили кількаступеневу процедуру заборони тих релігійних організацій, які так і залишаться під керівництвом Росії.
Перш ніж забороняти таку структуру, її зв’язок з країною-агресоркою буде ретельно аналізувати комісія науковців, а далі рішення ухвалюватиме суд.
Цей закон не передбачає ніякого адміністративного знищення, негайної заборони й так далі. Є судова процедура, — каже нардеп від партії Європейська солідарність Ростислав Павленко.
Поки ВР взяла паузу. Нардепи підуть доопрацьовувати законопроект у комітеті. До нього хочуть внести ще додаткові поправки, аби документ був досконалим і його не могли оскаржити в Конституційному суді. На цьому наполягає спікер парламенту Руслан Стефанчук.
Розглянути законопроект у другому читанні мають на наступному засіданні Верховної Ради. Найімовірніше воно відбудеться в середині серпня.
Минув рік з того часу, як національний заповідник Києво-Печерська лавра через численні порушення розірвав угоду оренди з УПЦ МП. Попри це, представники патріархату все ще перебувають у Нижній лаврі. Читай, як змінилася ситуація у Києво-печерській лаврі та чому заборона УПЦ МП може допомогти очистити її від московських попів.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!