Чи могли ми колись подумати, що улюблене нами метро, в якому так приємно дістатися роботи без пробок, стане найнадійнішим бомбосховищем? А міста, в якому воно є, отримають додаткові безпечні простори, що вже зберегли тисячі життів від ворожих бомб. У яких містах України є метро та в чому його особливості — читай у матеріалі.
В яких містах України є метро
Першу у світі підземку збудували у Лондоні всередині 19 століття: по тунелях, заповнених димом, рухалися неповороткі паротяги, а самі мандри метро були доволі небезпечними для пасажирів. Збудований через сто років після лондонського, Київський метрополітен одразу вражав майже палацевою красою станцій, охайністю і високим рівнем безпеки. Саме з Київського метро й почалася історія усієї української підземки.
Нині в Україні метро діє у трьох містах-мільйонниках: Києві, Харкові, Дніпрі.
Є іще кілька підземних станцій швидкісного трамвая у Кривому Розі, але повноцінним метро цю коротку гілку вважати не можна. Детальніше про цікаві факти будівництва та експлуатації метро в містах України — читай далі.
Київський метрополітен — найбільший в Україні
Задумали Київський метрополітен на початку сорокових років минулого століття, але ідею втілили, коли країна трохи оговталася після Другої світової війни. Земляні роботи розпочали в листопаді 1949 року.
Перші тунелі провели від станції Дніпро до станції Арсенальна.
А от останньою — вже через десять років, у 1959-ому — добудовували ділянку від Університету до Вокзальної. Нині в Київському метро діє три гілки й 52 станції, які поєднані коліями загальною довжиною у 70 кілометрів — за мірками мегаполіса це зовсім невеликі цифри.
Кияни давно чекають на розбудову свого метро, аби пов’язати з центром спальні квартали Виноградаря, Троєщини, Бортничів, а також населення міст-сателітів: Ірпеня. Бучі, Броварів тощо. Та війна ставить перед транспортниками й більш нагальні питання, тож доведеться зачекати.
Є у Київської підземки й свої “родзинки”, які приваблюють іноземців: приміром, декоративне, в етнічних мотивах, оздоблення станції Золоті Ворота, або унікальна Арсенальна.
Арсенальна — найглибша станція у світі: 105,5 метрів.
Приємним бонусом мандрів Київським метро є і його ціна: 8 гривень за поїздку, що значно менше, ніж наземним транспортом.
Метро у Харкові — найчистіша підземка
Харківський метрополітен побудували у 1975 році — за півтора десятиріччя після Київського. Хоча право мати підземку місто вибороло ще у 1962- ому, коли стало мільйонником. На відміну від столичного, у Харкові колії лежать не так глибоко — не більш як 35 метрів від поверхні землі.
Та й відстані між станціями коротші.
Найменший перегін від Архітектора Бекетова до Держпрому становить усього 800 метрів.
Потяг їх долає менш як за дві хвилини: встигнеш прочитати хіба що пару сторінок детектива.
Усього ж у метро Харкова три гілки: Холодногірсько-Заводська, Салтівська та Олексіївська, які поєднують 30 станцій. А загальна довжина мережі сягає 38,45 км.
Попри те, що метрополітен нині часто служить місцем укриття харків’ян, він лишається неймовірно чистим. А ще його особливістю є наявність туалетів, що в рівній мірі й зручно, й незвично.
Вартість проїзду у метро Харкова така ж сама, як і в столиці — 8 гривень за поїздку.
Метро в Дніпрі — найкоротша гілка
Підземку Дніпра вважають рекордсменкою мінімалізму: вона найменша у Європі, адже має лише одну гілку з усього шістьма станціями: Вокзальна, Метробудівників, Металургів, Заводська, Проспект Свободи, Покровська.
Загальна довжина колій метро в Дніпрі становить сім кілометрів.
За добу метрополітен перевозить приблизно 22 тисяч людей, здається — зовсім небагато, але за рік набігає чималенька статистика — близько 8 мільйонів.
Дніпровська підземка — наймолодша з усіх, її збудували тридцять років тому, а от єдине сучасне депо з поворотним колом для розвороту вагонів, взагалі ввели в експлуатацію нещодавно — у 2016 році.
Цікавою особливістю метро в Дніпрі є й тривалість очікування потягів: близько чверті години, а у пікові проміжки — до 5 хвилин. Усього ж поїздка триватиме максимум 15 хвилин.
Як і в інших містах, метро Дніпра служить надійним бомбосховищем. Воно доволі глибоке — місцями до 70 метрів.
Вартість однієї поїздки в метро Дніпра не відрізняється від Харкова та Києва і становить 8 гривень.
Раніше ми розповідали, де можна зарядити телефон у метро Києва.
Фото: офіційні сайти метрополітенів Києва, Харкова, Дніпра.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.