НАБУ і САП викрили схему розкрадання державних коштів у закупівлях Міністерством оборони продуктів для війська під час війни. Відео з подробицями поділилися у НАБУ. Як з’явилися ті самі яйця по 17 грн за штуку і буряк по 24 грн? Розповідаємо тобі більше!
Яйця по 17 грн: НАБУ і САП розкрили схему
У підводці пояснюють, повномасштабна війна спровокувала суттєве збільшення українського війська, а своєю чергою і масштабів закупівель усього необхідного. Збільшення потоку коштів та спрощення закупівель стали чудовою лазівкою для корупціонерів.
У 2022 році для війська купували так звані комплекти продуктів — за затвердженим каталогом. У ньому найбільш вживані продукти — крупи, м’ясо, вода та овочі — становили лише 10% асортименту каталогу. Деякі продукти замовлялися дуже рідко або ж ніколи.
Ціна комплекту продуктів формувалася за всіма продуктами, навіть тими, які не купували. У постачальників з’явилася можливість маніпулювати цінами. На ходові продукти ціну завищували, а на малозатребувані — суттєво зменшували. Тож несезонні фрукти, яких у постачальників не було, замінювали картоплею втридорога. Ціна набору та сама, а от наповнення різне. Постачальник у плюсі.
Ціни підвищувалися щонайменше втричі. Схемою скористалася власниця низки компаній-постачальниць. Для реалізації оборудки вона залучила очільника Департаменту МО, директорів компаній-постачальників. У справі фігурував посадовець Міноборони, який “не помічав” у документах завищених цін.

За серпень-грудень 2022 компанії незаконно збагатилися на війську на 733 млн грн. Поставлені військовим продукти за космічними цінами були виготовлені з порушенням нормативів або неналежної якості. Відповідні перехоплення розмов у НАБУ опублікували також.
Тушковане м’ясо розбавляли дешевим м’ясом та жиром, а м’ясо постачали з надлишком води. Коли військові не хотіли брати неякісні продукти, їм дзвонили родичі власників компаній-постачальників з погрозами. Незаконно отримані кошти могли бути витрачені на придбання нерухомості у Хорватії та інших країнах.
Після медійного розголосу власниця компанії намагалася скоригувати ціни — суттєво їх зменшити. Це запобігло втраті ще 788 млн грн державних коштів. У 2024 НАБУ подало пропозиції усунення можливих лазівок у закупівлях. МО порядок закупівель уже змінило.
Співучасники оборудки чинили опір і перешкоджали розслідуванню, нищили докази, ховали техніку та видаляли інформацію. 2 квітня 2025 оборудку викрили — підозру отримали екс-керівник Департаменту МО, власниця компанії-постачальниці, двоє директорів компанії, і фізична особа, яка допомагала у справі. Слідство триває.
Раніше ми збирали найгучніші корупційні скандали під час війни.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.