Українські криміналісти та судмедексперти щоденно збирають докази російського терору. Від точності та якості зібраних ними речдоків залежить, наскільки вчасно та оперативно розслідуватимуть воєнні злочини.
Цим фахівцям додалося роботи під час війни. Практично в кожному регіоні України обласні бюро взяли на себе зобов’язання ідентифікувати тіла загиблих захисників. Як це відбувається на Вінниччині — розповідаємо далі.
Як судмедексперти на Вінниччині ідентифікують тіла загиблих воїнів
Судмедексперт Дмитро Гловін багато років досліджував та встановлював причини загибелі людей, а тепер разом з криміналістами та поліцейськими працює над репарацією тіл українських оборонців.
Під час повномасштабної війни робота судово-медичної експертизи відіграє ключову роль у документуванні воєнних злочинів.
— Професіоналізм судмедекспертів характеризується тим, що ми можемо відновити візерунки (на шкірі — ред.) та провести порівняльні дослідження зубного апарату, що дає майже стовідсотковий результат для встановлення, — розповідає фахівець.
Криміналістка Національної поліції Наталя Тодоровська проводить ДНК-експертизу. Від точності зібраних нею елементів залежить, чи зможе родина поховати свого сина або доньку.
— Щоб матері та рідні цих військових могли достойно їх поховати. Звісно, що втрату ніхто не компенсує, але факт того, що людина повернулася додому і рідні змогли її поховати, є однією із моїх цілей.

Над упізнанням тіл українських захисників та іноземних добровольців вже понад сім місяців працює команда експертів з Вінниччини. Нині майже кожне судово-медичне бюро України проводить фіксацію воєнних злочинів окупантів та ідентифікує загиблих воїнів.
У більшості випадків стан тіл такий, що там застосовують лише ДНК-ідентифікацію, — пояснює Наталя.
Експертиза речових доказів потерпілих та обвинувачуваних — це лише частина того, чим займаються щодня лікарі, експерти та криміналісти. Додалася робота і з полоненими, яких російські окупанти роками утримують у своїх тюрмах.
— Різноманітні шрами від цигарок, електрошокерів, кийків, укусів собак. Ми, як медики, маємо зафіксувати це, — каже Дмитро Мусієнко, заступник начальника Вінницького обласного бюро з судово-медичної експертизи.
Нові технології допомагають правоохоронцям якнайшвидше ідентифікувати тіла загиблих воїнів. А незабаром у Вінниці відкривають спеціальну ДНК-лабораторію, що прискорить процес. Тож фахівці посилено працюють над тим, що рідні могли поховати захисників.
А тим часом родини загиблих у полоні бійців мають доводити факт катувань своїх близьких. Ми розповідали, чому вони змушені боротися за правду.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.