Закупівлі для ЗСУ вже давно стали важливим питанням в українському суспільстві. Адже українці не лише донатять, але й платять податки. Тому навіть ідея про нецільове їх використання викликає чимало обговорень.
Тому про зміни в системі закупівлі Міноборони розповів гендиректор держпідприємства Державний оператор тилу Арсен Жумаділов в ефірі телемарафону Єдині новини.
Тилове забезпечення
Коли ми говоримо, що фокусуємось на систему загалом, а не лише не закупівельному її сегменті, то маємо розуміти, як формується потреба, прогнозується та планується.
Коли проблема позначається як нагальна та термінова, ми маємо розуміти, що ми всі переплачуємо як платники податків, тому що ті контракти, які укладаються не в межах конкретних процедур, не надто вигідні для замовника.
Тому, відповідно до рівня споживання, потрібно визначати, скільки потрібно тієї чи іншої позиції у закупівлях, щоб виходити у більш довгострокове планування. Це дасть змогу отримувати якнайкращу цінність.
За якими напрямами буде забезпечення
Держпідприємство Державний оператор тилу буде працювати з трьома напрямками: харчування, речове забезпечення, зокрема засобів індивідуального захисту, а також паливно-мастильних матеріалів.
Стосовно харчування існує виняток. У першому кварталі 2024 року закупівлі відбуватимуться за контрактами, які зараз були укладені. А вже з другого кварталу це відбуватиметься за контрактами, які укладатиме Державний оператор тилу.
Також буде переведена закупівля медичного майна, зокрема турнікетів. Будуть внесені зміни до наказу.
Як унеможливити корупцію у закупівлях
Наразі будуються закупівельні стратегії, щоб уможливити участь виробників напряму в тендерах. Тобто працювати не через посередників, а з тими, хто виробляє ту чи іншу продукцію.

Якщо говорити про тендерні закупівлі, то ми маємо зробити усе можливе, щоб заздалегідь оголошувати тендери, де немає дискримінаційних вимог до учасників. Це потрібно, що усі ті, хто є спроможними та доброчесними, могли взяти участь у відповідних тендерах.
Також існують вимоги до товарів, які мають бути поставлені. Через деякі з них було унеможливлена конкуренція у закупівлі певних товарів для ЗСУ. Наразі йде робота, щоб такі вимоги прибрати, щоб не було дискримінації щодо виробників.
Як зміниться структура закупівель для ЗСУ
Існує стандарт НАТО в харчуванні, який говорить, що воно має бути якісним та безпечним. І наразі наша модель не забезпечує бійців стабільно якісним та безпечним харчуванням. Відповідно зараз потрібно нарешті виконати цей стандарт НАТО через більш прозору та керовану закупівлю для закриття цієї потреби.
Окремо будемо забезпечувати товарну складову та окремо — логістичну. Відповідно унеможливити повторення випадку яєць за 17 гривень можна шляхом закупівлі напряму у виробника продуктів через конкурентну процедуру. Тоді навіть в теорії буде неможливим повторення такої ситуації.
Україна обрала шлях на приєднання до НАТО. Через це впроваджують багато нових стандартів у сфері оборони. Читай, що відомо про нові стандарти НАТО, які впровадило Міноборони.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.