Чому дизайн-мислення для дітей важливе та як його розвинути — йдеться зовсім не про інтер’єр та одяг

Богдана Макалюк журналістка сайту
Дизайн-мислення у дітей: що це таке та як його розвинути

Ми живемо у світі, який постійно змінюється, перед людьми постають нові виклики, які потребують сучасного розв’язання проблем, а інколи до них треба підійти з креативом.

Тому дітям важливо отримувати не лише дієві знання, а й мати можливість розвивати компетентності сучасної людини, і саме дизайн-мислення — одна з них. Що це за методика та як її розвинути розповіла вчителька початкових класів Віталія Томчук для WoMo.

Дизайн-мислення: що це таке

Переважно, коли ми чуємо слово “дизайн”, ми уявляємо дизайн інтер’єрів, одягу, щось пов’язане з творчістю.

Однак Віталія Томчук говорить, що слово “дизайн” має значно ширше значення: прикрашання, проектування, створення, задум.

— Дизайн-мислення — методика нестандартного вирішення складних завдань. Це спосіб думати про розв’язання проблеми, який передбачає творчість та співпрацю, — пояснює вона.

За її словами, кожна задача вирішується шляхом проходження етапів дизайн-мислення: емпатія, виявлення, генерація ідей, прототипування, тестування. Вчителька розповіла, як можна розвивати дизайн-мислення у дітей.

Як розвинути дизайн-мислення у дітей: дієві поради

  • Треба починати завжди з малого. Для того щоб почати розвивати дизайн-мислення у дитини, треба взяти один етап процесу, він необов’язково має бути першим. До прикладу, прототипування: після прочитання улюбленої книги чи перегляду мультфільму запропонуй дитині поміркувати, які проблеми там порушувалися. Знайдіть разом розв’язок цієї проблеми.
  • Творче середовище вдома. У дитини має бути місце, де вона не боятиметься помилятися.
  • Став невеликі творчі виклики щодня. Коли ви йдете на закупи до супермаркету, запропонуй дитині обрати для себе продукти, які матимуть у складі певний інгредієнт.
  • Навчи основ тайм-менеджменту. Дитина має зрозуміти, що завдяки вдалому управлінню часом, вона зможе не лише вчасно зробити уроки, а й мати більше часу для ігор чи інших улюблених справ.
  • Вчи виокремлювати головне. Це можна вчитися робити, граючи в гру Хто я. Треба описувати дитині основні риси персонажа її улюбленої казки, книги чи мультфільму, а вона має його відгадати.
  • Поясни, як відрізняти факти від думок. Підготуй декілька запитань та запропонуй дитині подумати, де є факт, а де — особиста думка.

Пам’ятай, що кожна ідея — цінна, навіть коли дитина пропонує якийсь дивакуватий або навіть смішний спосіб розв’язання проблеми, він може бути дуже цінним у майбутньому та після доопрацювання.

Кажи дитині, щоб вона не соромилася ставити питання, незалежно від того, якої ситуації вони стосуються — виконання домашнього завдання чи хатніх справ.

Дитина має розуміти, що невдала спроба — це позитивний досвід. Треба пояснювати, що кожна спроба — це крок. Чим більше буде кроків, тим легше буде розв’язати завдання.

Так само варто вчити дитину не зупинятися на одній ідеї, навіть якщо вона розв’язує проблему. Треба вчити взаємодії з іншими, що важливо дослухатися до думки інших людей. Пам’ятай, що особистий приклад грає важливу роль. Якщо ти будеш показувати дитині, як застосовувати дизайн-мислення, вона може надихатися цим і теж його застосовувати.


Напевно, усі батьки хочуть, щоб їхні діти мали успіхи у навчанні, позашкільних заняттях, спорті тощо. Однією з основ для навчання є читання. Раніше ми розповідали, як навчити дитину швидко читати.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.