Війна, яку розпочали росіяни у 2014 році та повномасштабно розгорнули у 2022, забирає життя українців. Хтось із них ще навіть не встиг прожити свою молодість, залишити по собі фізичну памʼять. А для декого війна стала причиною повної руйнації звичного життя, вона відібрала батьків та рідний дім.
Благодійний фонд Руслана Шостака виданню WoMo розповів про особливості роботи з дітьми, які втратили батьків через війну, та дали психологічні поради, як всиновити чи удочерити дитину, чиї батьки трагічно загинули.
Важливими та помічними порадами ділимося й ми.
Батьки дитини загинули: що треба знати
Взаємодія з дітьми, які втратили своїх батьків через війну, відрізняється від загальноприйнятих порад усиновлювачам. Адже для таких дітей важливо налагодити психологічну підтримку, щоб вони легше адаптовувалися у новому колективі.
Дитина, яка переживає втрату батьків через війну, проходить складний шлях адаптації. Період звикання залежиться від віку дитини і її індивідуальних особливостей.
Родинам, які хочуть взяти під опіку таку дитину, важливо підтримувати її, дозволяти виражати усі емоції та не допустити того, щоб дитина остаточно закрилася у собі.
У цей період дитина проходить найважчі для себе часи та переживає усі стадії горя: заперечення, гнів, торг, депресію та прийняття. Також зважай на те, що не всі діти проходять ці стадії у такому порядку.
Поради психолога прийомним батькам: дитина втратила рідних
- Заперечення — перша стадія, реакція на погану новину та неприйняття цієї інформації. Дитина може говорити про сумніви, що це відбулося.
- Гнів — після заперечення може прийти агресія, яка проявлятиметься у некерованій поведінці, суперечках та роздратуванні. Таким шляхом дитина позбувається своїх сильних емоцій, які її переповнюють.
- Торг — у такий момент дитина може ще шукати варіанти повернути батьків. Психологи навіть наводять у приклад так звані “домовленості з вищими силами”.
- Депресія — дійшовши до цього стану, дитина почуватиметься спустошеною, беземоційною та втрачатиме інтерес до навколишнього світу. Характерною ознакою є також соціальна ізоляція.
- Прийняття — тепер дитина приймає факт втрати та вчиться будувати своє життя в новій реальності. Зʼявляється енергія та інтерес до життя.
Від нової родини потрібні любов, дуже ніжне і дбайливе ставлення до дитини, що є важливим елементом підтримки у тяжкий період.
Якщо дитина хоче — варто сприяти відкритим розмовам про наболіле.
Буває також так, що дитина зростає у сімʼї без мами. Як виростити щасливу людину з таким досвідом та яких помилок краще не припускатися, ми розповідали в нашому іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.