Батьківство — складний та важливий процес, який має свій початок, але не має кінця. Адже бути мамою та татом не можна перестати, але стосунки між батьками та дітьми мають гармонійно розвиватися з плином років.
Наприклад, перед батьками інколи постають труднощі у спілкуванні в період дорослішання дочок та синів, коли ті вступають до університету.
Як спілкуватися з дитиною, коли та вступає до коледжу чи університету, у виданні Psychology Today розповів автор та ліцензований клінічний консультант з психічного здоров’я, орієнтований на студентів, Роб Данзман. Ми переповідаємо найцікавіше — далі у матеріалі.
Як спілкуватися з дитиною після вступу в університет
В Україні період навчання у ВНЗ починається, коли дитині виповнюється 16-17 років. Так, це ще неповнолітні підлітки, однак не варто ставитися до них, як до дітей.
Роб Данзман каже: батькам складно так швидко змінити свою парадигму бачень, де одного дня вони контролюють всі активності сина чи доньки, її уроки тощо, а вже наступного — опиняються осторонь.
Особливо тоді, коли діти їдуть на навчання в інше місто, і єдиним місточком залишаються поодинокі зустрічі та дзвінки.
— Але ось що: надмірне батьківство — це як надмірне фінансування стартапу. Забагато капіталу, занадто рано — і все руйнується під власною вагою.
Рішення — розумне інвестування, — пояснює Роб Данзман.
За його словами, діти повинні навчитися діяти, викручуватися з різних життєвих обставин та навіть зазнавати невдач. Адже саме так відбувається адаптація.
Так зване надмірне батьківство, за словами експерта, походить від бажання зробити своїй дитині якнайкраще. Однак реальність така, що мікроменеджмент батьків не вирощує лідерів.
Ось кілька речей, які насправді не йдуть на користь вашій з дитиною взаємодії.
- Тотальний контроль — перевіряти оцінки можна, однак телефонувати по кілька разів на день без нагальної потреби точно зайве. Роб Данзман радить думати про це, як інвестор: тобі не потрібні щоденні звіти, а лише показники ефективності.
- Контроль ухвалення рішень — ніхто не передасть юній людині контроль над компанією без нагляду. Саме так і можна будувати стосунки з підлітками: навчи дитину збирати дані, зважувати варіанти та робити усвідомлений вибір і не ухвалюй рішення замість сина чи доньки.
- Розвʼязання усіх проблем — звісно, усі батьки хочуть “підстелити соломи” своїм дітям, однак так юна людина не зможе розвинути стійкість та винахідливість.
- Надмірна залежність від емоційної підтримки не піде на користь нікому. У процесі дорослішання людина має створити власні механізми подолання труднощів. Якщо син чи донька телефонує та радиться за найменшої неочікуваності у їхньому житті, це прояв залежності.
— Пропонуйте перспективу, а не систему безпеки. Нехай дитина будує свою злітну смугу. Багатьом батькам варто вчитися використовувати рефлексивне слухання без рішень, — радить Роб Данзман.
Отож, для того, аби виростити щасливу та впевнену у собі дитину, яка здатна самостійно ухвалювати рішення, батькам варто дотримуватися кількох правил:
- зрощуй незалежність та відповідальність;
- встанови чіткі межі та правила вашої взаємодії, зокрема, за яких умов ти можеш втрутитися, а де — рішення за дитиною;
- давай поради, але не вирішуй;
- сприяй самозабезпеченню та навчи планувати витрати;
- спілкуйся, але не наказуй;
- підштовхуй до нових викликів.
Раніше ми розповідали тобі, як спілкуватися з дитиною, яка вперше закохалася і як делікатно обговорити всі необхідні теми.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.