Пильнуй в онлайн-світі! 10 порад батькам, чиї діти не можуть без соцмереж

Богдана Макалюк журналістка сайту
Як забезпечити безпеку дитині у соціальних мережах: корисні поради батькам

Інтернет має два кардинально різні боки: один може допомагати пізнавати світ, розвиватися, вивчати нове, бути на зв’язку з друзями та рідними у різний час доби на різних континентах. Інший бік приховує небезпеку: шахрайство, булінг, ідеалізована картинка, яка може призвести до появи депресивного стану, даркнет тощо.

Але ми не можемо заперечувати того, що інтернет став невіддільною частиною життя людей, зокрема дітей, адже і навчання приходить онлайн. Але діти не лише навчаються, а й дивляться фільми чи сидять у соціальних мережах. Вони також несуть небезпеки як очевидні, так і приховані.

Тому дуже важливо допомогти дитині налаштувати свою безпеку у соціальних мережах, пояснити, чому це необхідно. В UNICEF розповіли, як допомогти дитині бути у безпеці онлайн.

Як убезпечити дитину в онлайн-світі: поради батькам

Говорити про досвід дитини в онлайн-світі

Треба розмовляти з дитиною про те, як вона почувається, коли сидить у соціальних мережах. Що їй подобається, а що ні, які у неї виникають відчуття тощо.

Важливо уважно слухати дитину й не знецінювати відповіді, адже це формує її довіру до дорослого.

Треба навчити розпізнавати ризики

У Мережі криється багато небезпек, зокрема кібербулінг, шахрайство, небажаний контент. Все це може вплинути на психічне здоров’я дитини. Тож треба пояснити, що в інтернеті не завжди сидять добрі люди. Розповісти, чому не можна поширювати особисту інформацію (адреса, номер телефону, реальне місцеперебування тощо) та чому паролі мають бути складними, а двофакторна аутентифікація завжди увімкнена.

Пояснити вплив соціальних мереж на самооцінку

Здебільшого люди викладають у соціальні мережі лише щось хороше, що не відображає реальної картинки їхнього життя. Діти можуть не розуміти цього та заздрити ідеальним зображенням, а це своєю чергою може знижувати їхню самооцінку та навіювати депресивні стани.

Треба пояснити дитині, що часто фото у соцмережах відрізняються від реальності, також люди можуть використовувати програми для оброблення фотографій тощо. 

Фото: Pexels

Навчити дитину не порівнювати себе з іншими

Треба пояснити дитині, що важливо критично ставитися до побаченого в інтернеті, бо вже, як ми знаємо, фото можуть відрізнятися від реальності. Треба фокусуватися на своїх власних досягненнях.

Поцікався у дитини, які почуття в неї виникають, коли вона бачить ідеальні фотографії відомих блогерів чи друзів. Це допоможе їй краще зрозуміти свої емоції та навчить відстежувати, який контент викликає позитивні чи негативні реакції. Можна поділитися своїм досвідом, розповісти, що ти відчуваєш у такій ситуації та як з цим справляєшся. 

Треба контролювати екранний час

Контролюй екранний час дитини, адже коли дитина довго гортає соцмережі, це може викликати втому, тривожність та погіршення якості сну. Треба пояснити їй, чому важливо робити перерви від соціальних мереж та використання телефону загалом. Покажи, як налаштувати контроль свого екранного часу.

Склади план безпеки

Обговори з дитиною базовий набір правил для забезпечення онлайн-безпеки. Допоможе, наприклад, регулярна перевірка налаштувань конфіденційності у соцмережах, використання безпечних пошукових систем і принцип “думай перед тим, як опублікувати”.

Поясни, що кожен крок в інтернеті залишає цифровий слід, який може вплинути на майбутнє.

Формування здорових онлайн-звичок

Треба не лише залякувати дитину, пояснюючи, що інтернет та соціальні мережі — це погано. Розкажи, що соцмережі можуть бути корисними для розвитку навичок та навчання, але для цього їх треба використовувати відповідально. Складіть разом список сторінок або контенту, які приносять дитині радість й допомагають розвиватися. Заохочуй підписуватися на ті сторінки, що сприяють її позитивному розвитку.

Дотримуйтеся простих правил усією родиною:

  • не користуйтеся гаджетами за годину до сну;
  • не беріть гаджети з собою у кімнату, в якій спите;
  • вимикайте телефони під час сімейних вечер;
  • підтримуйте дружбу в реальному житті;
  • стань прикладом для дітей: обмежуй свій час, який проводиш за гаджетами.

Фото: Pexels

Підтримуй дитину за будь-яких обставин

Поясни дитині, що вона може звернутися до тебе по допомогу, якщо її щось турбує в Мережі. Вона має зрозуміти, що ти їй допоможеш, а не сваритимеш.

Будь прикладом для дитини

Діти часто копіюють поведінку батьків. Тому треба вводити собі корисні звички, дитина теж може їх перейняти. Також проводьте більше часу разом офлайн, започаткуйте сімейні традиції, обирайте відпочинок разом, замість використання гаджетів.

Не бійся за необхідності звертатися до фахівців

Якщо ти помічаєш, що дитина почувається пригніченою або її поведінка змінилася, запропонуй звернутися до спеціалістів. У деяких ситуаціях допомога психолога може бути необхідною для вирішення складних ситуацій.


Часто батьки самі публікують фото своїх дітей, не замислюючись, що це може нашкодити. Раніше ми розповідали, що таке шерентінг та як захистити приватність дитини.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!